eur:
406.92
usd:
385.6
bux:
78246.55
2024. november 19. kedd Erzsébet
A német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyagok, Comirnaty-vakcinák a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. május 15-én.
Nyitókép: MTI/Vajda János

A Pfizer oltása a Delta variánssal szemben hatékony antitestből kevesebbet hoz létre

Más törzsekkel összehasonlítva az Indiában felismert Delta variánssal szemben hatékony antitestből nemcsak kevesebb van a Pfizer oltásával immunizáltak vérében, hanem a száma az életkorral, illetve az oltás óta eltelt idővel tovább csökken.

250 egészséges ember véréből vett minta vizsgálatát követően jutott a fenti eredményre egy új kutatás, melyet a Francis Crick Institute és a National Institute for Health Research (NIHR) UCLH biokémiai kutatóintézetének munkatársai végeztek. Megállapításuk szerint egy adagot követően a Pfizer vakcinájával immunizáltak kevésbé valószínű, hogy olyan magas antitestszintet alakítanak ki a Delta variánssal szemben hatékony ellenanyagból, mint amilyet az Alfának nevezett, Nagy-Britanniában azonosított törzzsel szemben létrehoz szervezetük – írja a Sky News.

Kutatók ugyanakkor azt is megállapították már korábban, hogy kizárólag az antitestszámra alapozva nem lehet megítélni egy oltás hatékonyságát, illetve

az alacsony antitestszint is megfelelő védelmet jelenthet.

Ezzel együtt a kutatók a második emlékeztető oltás beadatásának fontosságára hívják fel a figyelmet eredményeik tükrében, főként a legveszélyeztetettebb rétegeknél.

A Delta variáns már nem csak Indiában terjed: jelenleg Nagy-Britanniában is a legelterjedtebb törzsnek tartják, egyben úgy vélik, hogy az Alfa variánsnál nagyobb az esélye egy fertőzöttnek arra, hogy kórházi kezelésre szoruljon, ha ezzel betegszik meg.

Gyorsan kell reagálni

Emma Wall, az UCLH fertőző betegségekkel foglalkozó tanácsadója és vezető klinikai kutatója elmondta: a koronavírus velünk marad még egy darabig, ezért nagyon kell figyelnünk rá.

"Kutatásunkat úgy terveztük meg, hogy reagálni tudjunk a világjárvány változásaira és hogy gyorsan bizonyítékot szolgáltathassunk a változó kockázatról és védelemről. A legfontosabb biztosítani azt, hogy a védőoltás védelme elég magas maradjon ahhoz, hogy minél több ember kórházi kezelését tudjuk megelőzni" – fogalmazott.

Véleménye szerint a célt azzal lehet elérni, ha

minél hamarabb beadják a második adagokat és a gyengébb immunrendszerűeknek további emlékeztető oltásokat biztosítanak.

Több adatra van szükség

Ez az eddigi legnagyobb kutatás, amely a friss variánsokkal szemben vizsgálja a védőoltások hatékonyságát.

Eleanor Riley, az Edinburghi Egyetem immunológusa, a fertőző betegségek szakértője szerint ugyanakkor ez a kutatás még önmagában semmit nem mond el arról, hogy az oltás kevésbé lenne hatékony a Delta variáns által kialakított megbetegedések esetében annak kialakulását, a hospitalizációt és a halálozást illetően. Ezekkel kapcsolatosan még további eredményekre kell várni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

A szlovák miniszterelnök nem ért egyet azzal, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. A kormányfő utasította a külügyminiszterét és a védelmi miniszterét, hogy ne támogassák a döntést.

Lezárások lesznek a Puskás Aréna környékén

A Puskás Arénában rendezik kedden 20.45-től a Magyarország-Németország UEFA Nemzetek Ligája labdarúgó-mérkőzést, ezért a stadion környékén már 17.45-től számos közlekedési változásra, lezárásra kell számítani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Máris ATACMS-rakétákkal csaphattak le Oroszországban, Moszkva átírta a nukleáris doktrínáját – Keddi háborús híreink Ukrajnából

Máris ATACMS-rakétákkal csaphattak le Oroszországban, Moszkva átírta a nukleáris doktrínáját – Keddi háborús híreink Ukrajnából

Több orosz portál és Telegram-csatorna is beszámolt arról, hogy rakétacsapás történt a brjanszki területen található Karacsev közelében, a 67-es sorszámú lőszerraktár ellen. A feltételezések megoszlanak arról, hogy drón- vagy ATACMS/Storm Shadow segítségével hajtották végre a támadást. Vlagyimir Putyin orosz elnök november 19-én jóváhagyta az Oroszország nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A döntésre éppen azt követően került sor, hogy Washington engedélyezte az ukránok számára, hogy ATACMS-rakétákkal csapjanak le bizonyos oroszországi célpontokra – közölte az orosz Gazeta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legújabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×