eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
CHENGDU, CHINA - DECEMBER 04: The Chinas nuclear fusion device HL-2M tokamak, nicknamed the Artificial Sun, achieves its first plasma discharge at the Southwestern Institute of Physics (SWIP) on December 4, 2020 in Chengdu, Sichuan Province of China. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)
Nyitókép: Photo by VCG/VCG via Getty Images

Húsz percig sütött a kínai mesterséges Nap

Az EAST nevű fúziós erőműben több mint másfél percen át volt a Nap maghőmérsékleténél tízszer forróbb.

Kísérletet hajtott végre Kína az évek óta fejlesztgetett fúziós erőművével, és egy csapásra két rekordot is sikerült felállítani vele. Régóta dolgoznak már a világ tudósai azon, hogy folyamatosan működő fúziós reaktort hozzanak létre. Nincs ez másként Kínában sem, ahol több ilyet is fejlesztenek: az egyik a Tokamak HL-2M, amelynek belsejében már sikerült 150 millió Celsius-fokot létrehozni, a másik pedig az EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), ami a "mesterséges Nap" becenevet kapta a szakemberektől – írja a hvg.hu a futurizm.com, illetve a kínai állami Global Times beszámolója alapján.

Az EAST képes volt 101 másodpercen keresztül tartani a 120 millió Celsius-fokos hőmérsékletet, ami rekordhosszúságú időnek számít. A korábbi tesztek alapján ezt csak néhány tíz másodpercen keresztül sikerült.

Emellett 20 másodpercen át 160 millió Celsius-fokot produkált az EAST. A Nap magjának hőmérséklete "csak" 15 millió Celsius-fokos, vagyis a Nap maghőmérsékletének több mint tízszeresét sikerült elérni.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×