Infostart.hu
eur:
354.19
usd:
311.3
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Unsplash

Fontos nyersanyagokból lehet hamarosan hiány világszerte a vámháború miatt

Kína teljesen leállította a ritkaföldfémek és mágnesércek exportját, ami azért lehet kínos az egész világ számára, mert ez az ország termeli ki az említett nyersanyagok 90 százalékát. Szakértők szerint ha sokáig tart a vámokkal kapcsolatos civódás, akár komoly hiány is kialakulhat.

Az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború eszkalálódása miatt Kína azonnali hatállyal leállította a ritkaföldfémek és mágnesércek exportját. Ezek a félvezető- és az autóipar elengedhetetlen nyersanyagai, melyek exportjának felfüggesztéséről múlt héten döntött Peking - írja a The Independent cikke nyomán az Index.

A kínai exportőröknek innentől kezdve engedélyeztetniük kell a tevékenységüket, ez azonban több héttől több hónapig is tartó folyamat lehet, ennyi idő alatt pedig hiánycikké válhatnak a nyersanyagok. A leállás ártana a globális védelmi iparnak, ugyanis a ritkaföldfémekre és a mágnesércekre a drón- és rakétagyártás területén is szükség volna - írják.

Egy kínai kereskedő szerint akár hatvan napot is igénybe vehet, mire az országot elhagyhatja rakományuk.

Iparági szakértők attól tartanak, hogy ha ez a krízis két hónapnál tovább tart, az kimerítheti a készleteket.

Ennek ellenére Donald Trump elkötelezett az általa hozott vámtarifák mellett. Ahogy arról az Infostart is beszámolt, Kínával szemben nem függesztette fel az irreálisan magas vámokat, ugyanakkor a kínai válaszlépésekre reagálva visszavonta az okostelefonokra, chipekre és elektronikai eszközökre vonatkozó vámokat, viszont a félvezetőket érintőket külön szabályozás lép életbe néhány hónapon belül.

A félvezetőkkel, félvezető-gyártó berendezésekkel, valamint a gyógyszerekkel és gyógyszeripari alapanyagokkal kapcsolatos vizsgálatokat hétfőn meg is indította az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium - írja a Bloomberg beszámolója nyomán a Portfolio. Ez a lépés előfeltétele a vámok későbbi bevezetésének - teszik hozzá.

Donald Trump régóta bírálja a külföldi gyógyszer- és chipgyártást, nemzetbiztonsági fenyegetésnek tartva azt, és vámokkal kívánja ösztönözni az amerikai gyártás fellendítését.

Az új vámok azonban felforgathatják az ellátási láncokat és növelhetik az amerikai fogyasztók költségeit.

Az amerikai elnök a chipgyártás visszatelepítését és az amerikai ipari bázis újjáélesztését a nemzet biztonsága szempontjából elengedhetetlennek tartja. A mesterséges intelligencia iparágában való globális verseny megnyerése szintén a Trump-adminisztráció egyik fő prioritása. Elemzők figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy a chipgyártás Egyesült Államokba való visszatelepítése évekig tartó kemény munkával lenne csak teljesíthető.

Címlapról ajánljuk

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×