eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Temetői dolgozók egy koronavírus-fertőzés szövődményeiben elhunyt ember koporsóját helyezik egy sírba a Sao Pauló-i Vila Formosa temetőben 2021.március 31-én. A halottak növekvő száma miatt a városban éjszaka is tartanak gyászszertartásokat.
Nyitókép: MTI/AP/Nelson Antoine

Tízmillió is lehet a koronavírus halálos áldozatainak valós száma

A hivatalos halálozási adatok egészen biztosan alulbecsülik a pandémia áldozatainak számát, de az Economist számítása szerint még annál is jobban, mint amit a WHO vél: tízmillió lehet a reális szám.

A hivatalos számok jelenleg 3,4 millióra teszik az új koronavírus halálos áldozatainak számát világszerte, de a WHO már korábban közzétette, hogy inkább 8 millióra becsülhető a holtak száma. Az Economist ugyanakkor egy ennél is jóval pesszimistább becslést tett közzé: eszerint nem kevesebb, mint 10 millió áldozata lehet máris a világjárványnak, írja a MedicalXpress.

"Ezek az új adatok betekintést nyújtanak a betegség súlyosságának valódi mélységébe a különböző populációkban. A becsléseknek ösztönözniük kell az embereket arra, hogy beoltassák magukat" - mondja Neil Maniar, a Northeastern Egyetem közegészségügyi programjának igazgatója.. "Ezek az adatok arra is felhívják a figyelmet, hogy ki kell építenünk egy világszintű felügyeleti és megfigyelési infrastruktúrát. Sok mindent tanultunk meg és fogunk még tanulni ebből a világjárványból, ami lehetővé teszi számunkra, hogy megelőzzük a következőt, vagy legalább egy sokkal gyorsabb és könnyebb lezajlást tudjunk garantálni" - tette hozzá.

Az Economist a járvány lefolyását modellezte, melyhez 121 változót használt fel, köztük a többlethalálozást. Az adatokból kiderül, hogy

a pandémia rosszabbul érintette a szegények rétegét, mint azt eddig gondoltuk.

Az adatokhoz képest jelentkező 6,6 millió többlethalálozás java a világ azon területein következhetett be, ahol nincsen megfelelő tesztelési kapacitás: Egyiptomban a hivatalos adatok 13-szorosa lehet valós, a szub-szaharai Afrikában pedig 14-szerese. Az USA-ban mindössze 7,1 százalékos lehet a különbség.

Brook Baker, a Northeastern orvosláshoz való hozzáférést és a közösségi egészségügyet tanulmányozó professzora szerint az áldozatok magasabb száma riasztó, de nem meglepő.

"Sokat hallottunk arról, hogy a világjárvány sokkal súlyosabb volt az Egyesült Államokban és Európában, és általában a gazdag országokban, mint Afrikában és Ázsiában. Ez a tanulmány azt mutatja, hogy nem úgy volt, mint gondoltuk, és hogy koronavírus előfordulása és a halálozás sokkal nagyobb volt, mint ahogyan azt az adatok mutatják" - mondja Baker. Ebben szerepet játszhatott az alacsony tesztelési kapacitás, az adatok pedig ismételten aláhúzzák annak jelentőségét, hogy

vakcinát kell juttatni ezekbe az országokba.

Nagyon sokan halhattak meg ugyanis a fejlődő országokban anélkül, hogy arról bárki tudomást szerezhetett volna, ezeket a haláleseteket pedig részben kivédhettük volna, ha hamarabb jut oltás a térségbe.

Maniar szerint veszélyes, ha a fejlődő országok kormányai által nyújtott elégtelen adatszolgáltatás alapján alakítanak ki közegészségügyi és járványkezelési terveket, mivel azok nem a valós helyzetet kezelik. Az Economist modellje szerint akár 12,7 millió ember is meghalhatott volna, ha nincsenek megfelelő járványkezelési stratégiák egyetlen országban sem.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×