eur:
411.81
usd:
395.35
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
A Magyarországon elérhető összes vakcina (AstraZeneca, Moderna, Szputnyik V A és B, Sinopharm, Pfizer-BioNTech) felhasznált, üres üvegei Soós Zoltán nyíregyházi háziorvosi rendelőjében 2021. április 1-jén.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

A különböző vakcinák egymás után adva erős immunválaszt váltanak ki

Egy spanyol kutatás eredménye szerint az AstraZeneca és a Pfizer vakcinája egymás után adva erős immunválaszt vált ki.

A több mint hatszáz ember bevonásával végzett kutatás eredménye az első, amely arra utal, hogy a különböző gyártótól származó vakcinák akár felcserélhetők lehetnek: a múlt héten tették közzé az ugyanezen irányba folytatott brit kutatás mellékhatásokkal kapcsolatos eredményeit, ott a hatékonysággal kapcsolatos adatok hamarosan befuthatnak, írja a Nature.

Dupla segítség lehet

Az AstraZeneca vakcinájának vérrögösödést okozó hatása miatti félelmek után egyes európai országokban már nyitott a lehetőség azok előtt, akik elsőként az AstraZeneca vakcinájából kaptak, hogy másodikként másféle oltást vegyenek fel. A kutatók azt remélik, akár erősebb immunválaszt is kiválthat az, ha kétféle oltóanyaggal immunizálják az embereket, s persze segítséget is jelenthet ez az oltáskészletek menedzselésében.

A spanyol CombivacS kutatást áprilisban kezdték meg 663 olyan ember bevonásával, akik az AstraZeneca vakcináját egy adaggal már felvették. A bevont önkéntesek kétharmadát véletlenszerű alapon választották ki arra, hogy a Pfizer oltásából kapjanak - a maradék egyharmad még nem kapta meg a második adagot. A Pfizer vakcinájának sikerült az első adag AstraZeneca-oltás által kialakított védettségi szintet megemelni:

az érintettek szervezetében több antitestet termelődött, amely laboratóriumi körülmények közt felismerték és semlegesítették is a SARS-CoV-2-t.

A kontrollcsoport tagjainál nem emelkedett így az antitestszint. Az eredmény pontosan az, amiben a kutatók reménykedtek.

Nagyobb védelmet adhat

Korábbi adatok alapján azt is megállapították, hogy azok, akiknél Pfizeré volt a második adag oltás, több antitestet termelnek, mint azok, akiknél mindkét dózis AstraZeneca vakcina. Az még nem tiszta, hogy ez az immunválasz a két adag mRNS-oltástól kialakulóhoz képest milyen: azt ugyanis kifejezetten erősnek találták az eddigi kutatásokban.

A különböző oltások egymás utáni adásának jelentősége a variánsok elleni küzdelemben is megmutatkoztat: a vírus alapú oltásoknál, mint amilyen az AstraZeneca adenovírust vektorként használó vakcinája is, az ismétlő oltások hatékonysága csökken, mivel a szervezet immunitást alakít ki az adenovírussal szemben.

Az mRNS-oltások estében ugyanakkor minden beadott adaggal nő a védettség.

A bit kísérletek eddig közreadott eredményeiből annyi derült ki, hogy az oltásfajták keverése gyakrabban vezet mellékhatásokhoz. A spanyol kísérletben az enyhe mellékhatások voltak jellemzők, súlyosat egyáltalán nem jegyeztek fel.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×