eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ápolók a fehérgyarmati kórház koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályán 2021. április 2-án. Az intézmény kizárólag COVID-ellátást végez.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Egy antitest segíthet megjósolni a koronavírus súlyos lefolyását

Kétlépcsős teszt jósolhatja meg, ki kerülhet súlyos állapotba koronavírus-fertőzöttként: az alapbetegségek és az egészségügyi állapot felmérése mellett a betegség korai szakaszban kialakuló antitestek elemzése lehet a kulcs.

Bár a pandémia kezdete óta igyekszenek a orvosok és a kutatók megfejteni, min múlik az, hogy valakinél enyhe tünetekkel vonul el a fertőzés, míg mások kritikus állapotba kerülnek, eddig nem sikerült elég közel kerülni a megoldáshoz. Kaliforniai kutatók most azt mondják, egy, a betegség diagnózisával egy időben elvégezhető, kétlépcsős teszttel már azelőtt fényt lehet deríteni a kockázat mértékére, hogy súlyos tünetek jelennének meg az érintetteknél, írja a MedicalXpress.

A legtöbb teszt azokra az antitestekre fókuszál, amelyek a vírus ellen veszik fel a küzdelmet: Gregory Weiss, a kutatást vezető Emily Sanders által használt labor vezetője szerint a kutatók is ezek vizsgálatával kezdték a teszt fejlesztését, majd rájöttek arra, hogy ilyen típusú teszteken nagy számban dolgoznak a világ körül. Ekkor fordult érdeklődésük a mások által nem tanulmányozott antitestek irányába - ezek olyan antitestek, melyek nem feltétlenül támadják a koronavírust vagy támogatják az immunrendszert az az ellen folytatott harcban.

"Mindenki más a jó antitesteket kereste, amelyek semlegesítik a vírust" - mondta Weiss, a tanulmány vezető szerzője.

"A nem hasznos antitestekről viszont nem tudunk eleget" - tette hozzá.

Korábbi kutatások szerint a koronavíruson 55 olyan pont, azaz epitóp van, ahova antitest kapcsolódni tud: eddig a kutatók leginkább a tüskefehérjén levő pontokkal foglalkoztak. Három másik olyan protein is található ugyanakkor a koronavírusban, amellyel érdemes foglalkozni. A kutatók összeállítottak egy listát azokról az antitestekről, amelyekkel kapcsolatban feltételezték, hogy a fertőzés súlyosabb lefolyásával összefüggésben állhatnak, végül a nukleokapszid fehérjén található 9. epitóphoz kapcsolódóra fókuszáltak. Ennek megléte mellett az életkort, a nemet és az alapbetegségeket vették még figyelembe rizikószámításnál.

Eszközüket 86 pozitív koronavírustesztet produkáló emberen próbálták ki: akinél megtalálták a 9. epitóphoz kapcsolódó antitestet, azok esetében valószínűbb volt a betegség hosszabb lefolyása rosszabb kimenetellel, mint azoknál, akik esetében ez nem volt jelen. 23 ilyen személy vett részt a kísérletben, esetükben

a teszt érzékenysége 92 százalékos volt.

A technológia és az eszközök, amelyeket a kutatók használták, már elérhetők a laborokban világszerte: Weiss szerint az antitestek jelenlétét kimutatni igazán egyszerű, ráadásul olcsó is a teszt, amely ehhez szükséges. Az érintett antitestek a tünetek megjelenése után 1-6 nappal kezdenek termelődni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×