eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
FFP2-es védőmaszkok a Sentias német gyógyászati berendezéseket és termékeket gyártó vállalat üzemében a németországi Wuppertalban 2020. január 21-én. Németországban a mutálódott, a korábbinál gyorsabban terjedő koronavírus megfékezése érdekében műtős, KN95/N95-ös, vagy FFP2-es védőmaszkot kell viselni az üzletekben, a tömegközlekedési eszközökön, valamint az orvosi rendelőkben.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Sascha Steinbach

Izraeli tapasztalat: az idősek felének beoltása után két héttel jön a fordulópont

A kutatók a brit variáns fertőzősége mellett vizsgálták meg, mikortól lehet számítani javulásra.

A Tel Aviv-i Egyetem szakemberei kutatásukban elsőként a brit variáns fertőzőképességét vizsgálták: egy olyan, speciális tesztet használtak ehhez, amely különböző vírusgének kimutatására képes. Ezek egyikét, az S gént a brit variáns mutációja kiiktatta, ennek hiányával tehát könnyen meg tudták állapítani egy mintáról, hogy a brit variánst tartalmazza-e, anélkül, hogy a mintákat költség- és időigényes módon szekvenálniuk kellett volna, írja a MedicalXpress. Összesen 300 ezer PCR-teszt mintáját dolgozták fel.

Ariel Munitz, a kutatás egyik vezetője szerint eredményeik megmutatják, milyen nagy lendülettel vette át a brit variáns a vezető szerepet. December 24-én még csak a minták 5 százalékában tudták kimutatni azt. Az arány hat hét alatt, 2021 januárjára 95 százalékra ugrott. Jelenleg

az izraeli megbetegedések 99,5 százalékát a brit törzs okozza,

azaz a korábban globálisan elterjedt változatot teljesen kiszorította.

"Annak érdekében, hogy ezt a drámai növekedést meg tudjuk magyarázni, összehasonlítottuk a brit variáns reprodukciós rátáját a korábban elterjed törzsével. Más szavakkal arra voltunk kíváncsiak, hogy melyik variánssal fertőzött ember hány másiknak adja tovább a betegséget. Eredményünk szerint a brit variáns terjedése 45 százalékkal, majdnem másfélszeresével fertőzőbb, mint amilyen a korábbi változat volt" - mondja Munitz.

A kutatásban ezután azt vizsgálták, milyen életkori különbségek tapasztalhatók a megfertőződésben azt követően, hogy a tömeges immunizáció egyre jobban teret nyert. Az találták, hogy fordulópont következett be két héttel azután, hogy a hatvan év fölötti korosztály fele megkapta első oltását. Dan Yamin, a kutatás egy másik résztvevője így magyarázza, mi történt ekkor:

"Januárig minden életkori csoportra ugyanúgy terjed a vírus, de két héttel azután, hogy a hatvan év fölöttiek fele kapott egy oltást, drasztikus változás következett be.

A hatvan év fölöttiek megfertőződési visszaszorult, miközben a fiatalabbak körében ugyanúgy nőttek tovább az esetszámok.

Egyszerűen fogalmazva mivel a hatvan év fölöttiek korosztályból került ki a koronavírusban elhunytak 90 százaléka, már rövid távon rengeteg életet mentettek meg az oltások" - fogalmaz.

A kutatás azt is bebizonyította, hogy érdemes odafigyelni a veszélyeztetett csoportokra: kevesebb volt a fertőzés az otthonokban élő hatvan év fölöttiek körében, akiket rendszeresen teszteltek, mint a társadalom többi hatvan év fölötti tagjánál, akiket csak tünetek észlelésekor.

Yamin szerint Izraelben kedvezőbb körülmények várták a koronavírust az ország koreloszlása, a nagycsaládok és a zsúfolt körülmények miatt.

"Üzenetünk a következő: ha nekünk sikerült egy sokkal rosszabb kiindulóhelyzetből ilyen eredményt elérnünk, akkor az idős népesség felének átoltása és az otthonokban élők rendszeres tesztelése révén ez máshol is lehetséges" - mondta.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×