eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: NASA

Végre egy jó hír: talán megmentettük az ózonréteget

Kína illegális kibocsátással veszélyeztette az ózonréteg gyógyulásának folyamatát, de úgy tűnik, sikerült megfelelő vágányra állnunk.

A Földünket védő ózonréteg lassú gyógyulási folyamatába verhetett volna éket az a közelmúltbeli megtorpanás, amely a halogénezett szénhidrogén-származékok (CFC) kibocsátáscsökkenési folyamatában bekövetkezett. 2018-as adatok figyelmeztettek arra, hogy Kelet-Kínában az egyébként betiltott gázok ismét termelődni kezdtek, de az, hogy sikerült ezzel szemben lépéseket tenni, újra megfelelő pályára állította az ózonréteg felépülését.

Az ózonréteg Földünk atmoszférájának vékony része, amely a Napból érkező ultraibolya sugárzás javát felfogja. Ha ez vékonyodik vagy helyenként eltűnik, azzal megnő az emberekre és egyéb élőlényekre egyaránt veszélyes sugárzás mennyisége. Az ultraibolya sugárzás amellett, hogy napégést okoz, ami bőrrákhoz vezethet, a DNS-t is károsítja – írja a BBC.

A CFC-gázok korábban széles körben használtak voltak hűtőgépekben, illetve aeroszolos flakonok hajtógázaként. A nyolcvanas években vált ismertté ózonréteg-károsító tulajdonságuk, azóta tiltott használatuk. Miután a 2018-as emelkedés kapcsán sikerült a kínai gyártást leállítani, 2019-ben már a várt mértékben csökkent kibocsátásuk.

Váratlan volt a megtorpanás

A CFC-k termelődésének tiltását szinte minden ország aláírta az 1987-es Montréali jegyzőkönyvben: ennek értelmében 2010 óta tilos ilyen gázokat kibocsátó tevékenységet végezni. Luke Western, a Bristoli Egyetem kutatója szerint ennek eredményeképp szépen halad is előre a CFC-koncentrációcsökkenése, de 2018-ban nem olyan mértékben zajlott az, mint amire számítottak,

"Tudtuk, hogy ennek kell, hogy legyen valamilyen oka. Kiderült aztán az is, hogy a többletkibocsátás Kelet-Kínából érkezik" – mondta.

Közös a siker

Mérőállomások és környezetvédelmi aktivisták segítettek kideríteni, hogy poliuretán szigetelőhab gyártásából fakad az extra kibocsátás: ennek mértéke valószínűleg sosem derül majd ki, de a tudomány, az oknyomozás és a Montréali jegyzőkönyv szabályainak betartatása azt eredményezte, hogy az ózonréteg tovább vastagodhat.

"Először azt vettük észre, hogy a szennyezési többlet a régióban csökkent, azaz a közeli szennyezők valószínűleg leállították, vagy legalábbis csökkentették kibocsátásukat. Ezután 2019-ben a kibocsátás visszaesett arra a szintre, amilyet 2013 előtt nem is láttunk" – magyarázta Western, aki szerint most újra sínen van minden.

"Még ebben az évszázadban olyan lehet az ózonréteg, amilyennek utoljára 1980-ban láthattuk" – mondta.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×