eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi, a koronavírus eredetének felkutatásával megbízott szakértői egy buszban ülnek a Jade Boutique szálloda előtt 2021. január 28-án, miután véget ért kéthetes karanténjuk a közép-kínai Hupej tartomány székvárosában, Vuhanban. A szakértők megkezdik a vizsgálódást a koronavírus-világjárvány legelső, ismert gócpontjának számító Vuhanban.
Nyitókép: MTI/AP/Ng Han-kuan

Bambuszpatkány és nyúl is adhatta az emberiségnek a koronavírust

Több heti vizsgálódás után elhagyta Kínát a WHO kutatócsoportja: a koronavírus eredetével kapcsolatos kérdései közül azonban csak kevésre akadt válasz.

A vuhani WHO-misszió után úgy tűnik, két dolgot sikerült csak tisztázni:

  1. valószínűtlen, hogy a virológiai intézet laborjából szökött volna ki a vírus
  2. a denevérek és az emberek közt egy, egyelőre még ismeretlen közvetítőfaj is szerepelt a vírus átadási láncolatában.

A MedicalXpress cikke Peter Daszakot, a kutatócsoport egyik tagját idézve jegyzi meg, hogy a kutatóknak a lehető legfeszültebb környezetben kellett munkájukat elvégezniük, bár a csapat tagjai a helyszínen dolgozva együttműködő kínai félről számoltak be.

A rengeteg adattal hazatérő kutatóknak öt területen egyelőre nem sikerült még eredményre jutniuk, ezek mind kulcsfontosságúak lehetnek annak megértésében, hogyan is jutottunk el addig, amíg a koronavírus már több mint 2,3 millió ember életét követelte.

A köztes faj azonosítása

Vadon élő, tenyésztett és háziasított állatok tízezreiből származó mintákat vizsgáltak már meg Kínában, még sincs meg az a faj, amely a denevérektől megkapta és az embernek továbbadta az új koronavírust. Marion Koopmans holland virológus, a WHO csapatának tagja szerint a vuhani piacon sok olyan állatot is árultak, amely nagyon fogékony lehet a vírusra:

bambuszpatkányok, borzok és nyulak is szóba jöhetnek

köztes fajként. Daszak, aki biológus, arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kambodzsában és Thaiföldön felfedezett, denevérekben található vírusok a fókuszt Délkelet-Ázsiára helyezi: véleménye szerint idővel meg fogják találni, melyik faj fertőzhette meg az első embert a SARS-CoV-2-vel.

A feldolgozott adatok problematikája

Thea Kolsen Fischer dán epidemiológus szerint nem nyers adatot, hanem analíziseket kaptak a kínai féltől, ugyanakkor bárkivel szerettek volna beszélni, bármilyen helyszínt akartak meglátogatni, kívánságuk teljesült.

A hideg élelmiszerlánc kérdése

A kínaiak egy ideje azt a teóriát próbálják meg erősíteni, hogy mirelit élelmiszerrel hurcolták be hozzájuk az új koronavírust. A legutóbbi helyi kitöréseket is ilyen eredethez igyekeznek kötni. A WHO korábban ezt az elméletet nem tartotta megalapozottnak, Kínában mégis kutakodtak ebben az irányban is. Liang Vannien, a kínai fél kutatásának vezetője szerint

az új koronavírus a fagyasztott élelmiszerek felületén hosszan elél

- Peter Ben Embarek ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy nem bizonyított az, hogy a vírus fertőzhet ilyen úton is.

Kínán kívüli eredet

A kínaiak azt is teóriát is támogatják, miszerint az Egyesült Államok lehet a vírus eredete, egy amerikai katonai kutatólaborból történő elszabadulással kapcsolatos összeesküvéselméleteket terjesztve. Egy kutatás szerint 2019 őszén Olaszországban már jelen lehetett a koronavírus, a kínai fél természetesen ezt az eredményt is fontosnak véli. A WHO csapata szerint ugyanakkor nincs arra bizonyíték, hogy 2019 decembere előtt Kínán kívül jelen lett volna a vírus, ám Koopmans arra biztatja a kutatókat, hogy keressenek bizonyítékokat erre.

Hogyan tovább?

Koopmans szerint a vuhani piac beszállítóinál érdemes lenne tovább vizsgálódni. Amellett, hogy további fajokat, főként denevéreket is terveznek vizsgálni, Peter Ben Embarek a korábban levett minták újratesztelésére is buzdít, fel nem fedezett eseteket keresve. Kína ugyanakkor arra vár, hogy más országban folytatódjanak a vírus eredetére irányuló kutatások.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×