eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Kombókép különféle szájmaszkokat viselő genovai lakosokról 2020. április 16-án, a koronavírus világjárvány idején. Olaszországban 165 155-re nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma, 21 645-en életüket veszítették.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Luca Zennaro

Viselőjét és a gazdaságot is védi a maszk

A gazdaság lehetséges kiesését akár 15 százalékkal, egy billió dollárnyival csökkentheti az, ha maszkot viselünk.

Magyarországon szerdától egyes közterületeken is kötelező a maszkviselés a legfrissebb rendelkezéseknek megfelelően: azt már eddig is tudtuk, hogy a vírus átadását hatékonyan gátolja ez a viselet, most azonban az amerikai járványügyi hivatal, a CDC azzal kapcsolatos állásfoglalást adott közre, hogy a maszkok jelentősége ennél jóval nagyobb. Képesek ugyanis a viselőt jó hatékonysággal megakadályozni abban, hogy a mások által kilélegzett, aeroszolokhoz kapcsolódott vírusrészecskéket belélegezzék.

A CDC alapvetően a textilből varrott maszkok jelentőségét hangsúlyozta a szövegben, kiemelve azt is, hogy a több rétegű, szorosabban szőtt anyagból varrott maszkok jelentik az igazán hatásos védelmet ebből a típusból. Ezek adott esetben a sebészi maszk nyújtotta védettséggel is képesek felvenni a versenyt, ezért használatukat javasolják. Konkrét százalékarányokat nem adtak meg épp arra való tekintettel, hogy a sokféle, otthon készülő vagy a boltokban kapható maszk mindegyike más típusú védelmet tud biztosítani a viselőnek.

A javaslatokat kísérleti eredmények és epidemiológiai megfigyelések alapján készítették el, melyek a CDC értékelése szerint bizonyítják, hogy

a közösségi maszkviselés segít lelassítani a SARS-CoV-2 terjedését.

A maszkok előnye a vírust hordozók kibocsátásának mérsékelésében és a maszkot hordók megfertőződésének alacsonyabb esélyében rejlik. Az egyedi előnyöket növeli, ha a közösségek szintjén is elterjedt a maszkviselés.

A gazdaságra nézve jelentős az a feltételezés, miszerint 15 százalékkal csökkenti a teljes lezárások szükségességét, ezáltal a GDP 5 százalékét menti meg az, hogyha elterjedt a maszkviselés közösségi szinten. Korábban a szervezet még nem volt ennyire elkötelezett a maszkhordás mellett a Market Watch cikke szerint, akkor ugyanis még csak a vírus továbbadási esélyének csökkentését írták fel a mellett szóló érvek közé.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×