eur:
411.18
usd:
394.5
bux:
78976.19
2024. november 22. péntek Cecília
Koronavírus-vizsgálatra jelentkező páciens és egészségügyi dolgozó egy prágai mintavételi állomáson 2020. szeptember 21-én. A koronavírus-járvány első, tavaszi hullámát ellenőrzés alatt tudta tartani az egészségügy, de szeptember elejétől gyorsuló ütemben emelkedik a fertőzöttek száma Csehországban.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Legalább öt hónapnyi immunitást ad a fertőzés egy kutatás szerint

Az antitestek a betegséget követő öt-hét hónappal később is kimutathatók egy közel hatezer fő bevonásával elvégzett amerikai kutatás eredménye szerint - a tudósok úgy gondolják, a védettség maga ennél jóval tovább is tarthat.

A koronavírussal kapcsolatos egyik legfontosabb kérdés napjainkra egyértelműen az, hogy mennyi ideig élvez védettséget valaki azt követően, hogy megfertőződött. A University of Arizona kutatói majd hatezer embert vizsgáltak meg, és arra jutottak, hogy a fertőzés után öt-hét hónappal is termeli az erős antitesteket a felgyógyultak szervezete.

"Kutatásunkban úgy találtuk, öt-hét hónappal a megbetegedés után is stabil az immunitás" - idézi Deepta Bhattacharya egyetemi docenst, a kutatás társszerzőjét cikkében a Medicalxpress.

Korábbi kutatásokban még azt feltételezték a tudósok, hogy az antitestek termelődése hamar leáll a felgyógyulást követően, Bhattacharya azonban úgy véli, ezek hibásan a B-sejtekre fókuszáltak a T-sejtek helyett, és nem az utóbbiak képezte erős antitesteket keresték. A professzor hozzátette: azok, aki a SARS-CoV-2-höz hasonló első koronavírussal annak idején megfertőződtek, még most, tizenhét évvel később is immunisak, tehát feltételezése szerint az új koronavírus esetén is jóval hosszabb lesz az immunitás, mint néhány hónap.

A SARS, azaz a súlyos akut légzőszervi szindróma 2003-ban mintegy kéttucat országban jelent meg. Észak- és Dél-Amerika, Európa és Ázsia volt érintett, de a járvány összehasonlíthatatlanul kisebb kárt okozott, mint az új koronavírus. Annak idején mintegy 8098 ember betegedett meg benne igazoltan, közülük 774-en hunytak el a betegségben. A szakemberek már idén márciusban biztosak voltak abban, hogy az új koronavírus ennél jóval súlyosabb járványt okoz. A betegséget világszerte több mint 38 millióan kapták már el, az áldozatok száma pedig meghaladja az egymilliót.

Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×