eur:
414.01
usd:
396.61
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Védőmaszkos járókelők Zágrábban 2020. július 13-án. Ettől a naptól a koronavírus-járvány miatt kötelező a szájmaszk viselése az egészségügyi intézményekben, a közösségi közlekedési eszközökön és az üzletekben.
Nyitókép: Védőmaszkos járókelők Zágrábban 2020. július 13-án. MTI/EPA/Antonio Bat

Újrafertőződés: a már gyógyultak is viseljenek maszkot, hogy elkerüljék

Az immunitás kérdése továbbra is megoldandó rejtély a kutatók előtt: bár ritka az újrafertőződés, mégsem zárható ki, hogy akár komolyabb betegséget okoz egy második koronavírus-fertőzés, mint amilyen az első volt.

Fiatal, mindössze huszonöt éves férfi fertőződött újra az Egyesült Államokban koronavírussal: a nevadai beteg egyszer már enyhébb tünetekkel átesett a betegségen márciusban, nyáron viszont kórházi kezelésre volt szüksége, miután túl alacsony volt az oxigénszintje. A később gyógyultan hazabocsátott betegnek sem ismert alapbetegsége, sem immungyengesége nem volt.

Az amerikai férfi március 25-étől köhögéssel, torokfájással, fejfájással, hányingerrel és hasmenéssel küzdött. Első pozitív covid-tesztje április 18-ai dátumú, a hónap végére azonban elmúltak tünetei. Május 28-án azonban alig két hónappal az első megbetegedés után ismét érzékelte a már jól ismert tüneteket, ezúttal lázzal és szédüléssel kiegészítve. Június 5.-ei pozitív tesztjének időpontjában nehézlégzéssel is küzdött. Azt, hogy valóban második fertőzésről, nem pedig az első betegség kiújulásáról van szó, az elvégzett tesztek mintáinak genetikai vizsgálata bizonyította be.

"Megfigyeléseink szerint egy korábbi fertőzés nem feltétlenül nyújt védettséget a vírussal szemben"

- idézi a BBC cikke az esettel kapcsolatban Mark Pandorit, a Nevadai Egyetem orvosát. A szakember hozzátette, az újrafertőződések lehetőségének komoly jelentősége lehet a koronavírussal szembeni immunitás folyamatának megértésében. Pandori szerint annak is maszkot kell viselnie, távolságot kell tartania és gondosan kell kezét mosnia, aki egyszer már volt koronavírusos.

A tudósoknak sok kérdést kell még mnegválaszolniuk a koronavírus-újrafertőződések kapcsán. A legfontosabbakat ezek közül a Nature cikke foglalja össze: milyen gyakori a jelenség, súlyosabb-e az ismételt fertőzés, és milyen tanulságokat kell ezekből az esetekből levonni a vakcinákkal kapcsolatosan. A cikk szerint egyelőre úgy tűnik, sok újrafertőződésnek látszó esetben valójában az eredeti megbetegedés tart még, a jelenség tehát ritka. A második fertőzés milyenségéről egyelőre a kis esetszám miatt nehezen tudnak következtetést levonni. Az oltással kapcsolatosan leírják: azokat a vakcinákat a legkönnyebb elkészíteni, amelyek olyan betegségtől védenek, amelynél a fertőződés immunitást is ad. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az oltás nem lehet hatékony, bár az sem zárható ki, hogy inkább enyhíti majd a tüneteket egy második fertőzés esetén.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×