Infostart.hu
eur:
352.45
usd:
308.42
bux:
139495.62
2026. június 23. kedd Zoltán
Védőmaszkos járókelők Zágrábban 2020. július 13-án. Ettől a naptól a koronavírus-járvány miatt kötelező a szájmaszk viselése az egészségügyi intézményekben, a közösségi közlekedési eszközökön és az üzletekben.
Nyitókép: Védőmaszkos járókelők Zágrábban 2020. július 13-án. MTI/EPA/Antonio Bat

Újrafertőződés: a már gyógyultak is viseljenek maszkot, hogy elkerüljék

Az immunitás kérdése továbbra is megoldandó rejtély a kutatók előtt: bár ritka az újrafertőződés, mégsem zárható ki, hogy akár komolyabb betegséget okoz egy második koronavírus-fertőzés, mint amilyen az első volt.

Fiatal, mindössze huszonöt éves férfi fertőződött újra az Egyesült Államokban koronavírussal: a nevadai beteg egyszer már enyhébb tünetekkel átesett a betegségen márciusban, nyáron viszont kórházi kezelésre volt szüksége, miután túl alacsony volt az oxigénszintje. A később gyógyultan hazabocsátott betegnek sem ismert alapbetegsége, sem immungyengesége nem volt.

Az amerikai férfi március 25-étől köhögéssel, torokfájással, fejfájással, hányingerrel és hasmenéssel küzdött. Első pozitív covid-tesztje április 18-ai dátumú, a hónap végére azonban elmúltak tünetei. Május 28-án azonban alig két hónappal az első megbetegedés után ismét érzékelte a már jól ismert tüneteket, ezúttal lázzal és szédüléssel kiegészítve. Június 5.-ei pozitív tesztjének időpontjában nehézlégzéssel is küzdött. Azt, hogy valóban második fertőzésről, nem pedig az első betegség kiújulásáról van szó, az elvégzett tesztek mintáinak genetikai vizsgálata bizonyította be.

"Megfigyeléseink szerint egy korábbi fertőzés nem feltétlenül nyújt védettséget a vírussal szemben"

- idézi a BBC cikke az esettel kapcsolatban Mark Pandorit, a Nevadai Egyetem orvosát. A szakember hozzátette, az újrafertőződések lehetőségének komoly jelentősége lehet a koronavírussal szembeni immunitás folyamatának megértésében. Pandori szerint annak is maszkot kell viselnie, távolságot kell tartania és gondosan kell kezét mosnia, aki egyszer már volt koronavírusos.

A tudósoknak sok kérdést kell még mnegválaszolniuk a koronavírus-újrafertőződések kapcsán. A legfontosabbakat ezek közül a Nature cikke foglalja össze: milyen gyakori a jelenség, súlyosabb-e az ismételt fertőzés, és milyen tanulságokat kell ezekből az esetekből levonni a vakcinákkal kapcsolatosan. A cikk szerint egyelőre úgy tűnik, sok újrafertőződésnek látszó esetben valójában az eredeti megbetegedés tart még, a jelenség tehát ritka. A második fertőzés milyenségéről egyelőre a kis esetszám miatt nehezen tudnak következtetést levonni. Az oltással kapcsolatosan leírják: azokat a vakcinákat a legkönnyebb elkészíteni, amelyek olyan betegségtől védenek, amelynél a fertőződés immunitást is ad. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az oltás nem lehet hatékony, bár az sem zárható ki, hogy inkább enyhíti majd a tüneteket egy második fertőzés esetén.

Címlapról ajánljuk
Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.

Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal meg fogja vizsgálni azokat a cégeket, amelyek éves árbevételének a 75 százaléka közbeszerzésekből származik – mondta a miniszterelnök hétfő este egy tévéinterjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Egyre több jele van annak, hogy Belarusz arra készül, hogy belépjen az ukrajnai háborúba Oroszország oldalán, egy 30 oldalas dokumentumban hívja fel a figyelmet erre a fehérorosz ellenzék. Az írás összesen nyolc olyan jelet sorol fel, amelyek a belépést valószínűsítik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban ultimátumot adott Belarusznak, hogy távolítsák el területükről az orosz dróntámadásokat segítő kommunikációs eszközeiket. A Kreml most azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hamarosan találkozik, hogy megvitassák az ultimátumot. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×