eur:
409.43
usd:
374.83
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pxhere

Járványmatematikus: ha 80 százalékos lenne a maszkhasználat, sikeres lenne a küzdelem

Félelem és passzivitás helyett tudatos védekezésre van szükség – hangsúlyozta a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos aktualitásokról tartott előadásában az Innovációs és Technológiai Minisztérium járványmatematikai projektjének vezető orvos-epidemiológusa. Oroszi Beatrix szerint a járvány terjedésének mérsékléshez a higiénés szabályok betartása mellett hatékonyabbá kell tenni a teszteléses kontaktuskutatást.

Nem szabad alábecsülni a koronavírus-fertőzés súlyosságát – hangsúlyozta Oroszi Beatrix járványügyi szakértő, aki beszámolt arról, hogy Észak-Olaszországban az elmúlt hetekben kontrollvizsgálatokat végeztek a járvány első hullámában súlyos tünetekkel kórházba került fertőzötteken. Az eddig megvizsgált 750 beteg csaknem fele még szeptemberben sem érezte jól magát, sokan panaszkodtak nehéz légzésre.

"Voltak olyanok, akik nem tudtak maguktól bemenni a vizsgálatra, hanem úgy kellett tolókocsiban bevinni őket. Harminc százaléknak gyulladásos panaszai voltak, ezek egy része szívpanasz volt, másik része vérrögképződéshez kötődhetett. Voltak egyéb tünetek is: végtagfájdalom, zsibbadás, hajhullás, depresszió, krónikus fáradtság, kimerültség. Azt mondják a lombardiai orvosok, hogy itt is valami olyasmivel állunk szemben, amivel még nem találkoztunk" – ecsetelte Oroszi Beatrix.

Az ITM járványmatematikai csoportjának számításai szerint

a járvány elfojtásához 60 százalék feletti kontaktusszám-csökkentés szükséges,

az első hullámban a kormányzati intézkedések 60-90 százalék körüli számot értek el.

Kiemelte, a lakossági fegyelmezettség vezetett a fertőzési láncok megszakadásához. Augusztus vége óta viszont rohamosan emelkednek az esetszámok, "a vírus újra elszabadult".

"Az első hullám során alig volt közösségi terjedés. Most viszont dominánsan közösségi terjedés van, bárhol ott lehet a koronavírus" – mondta, és jelezte, a floridai helyzet közben arra figyelmeztet: bármikor átterjedhet a fiatalokról az idősebbekre a koronavírus.

"Nagy mindenkinek a felelőssége ebben" – jelentette ki, és úgy látja, korlátozó intézkedésekkel a járvány elfojtható, ám ez súlyos gazdasági következményekkel jár.

"Ha az emberek 80 százalékát rászorítanánk a maszkhasználatra, akkor elérnék az 1-es továbbterjesztési értéket, lehet, hogy utópisztikus, de azért ez egy lehetőség. Közben

a kontaktkutatást hatékonyabbá kell tenni, meg kell fogni a vírust"

– mondta még. "Karantén, maszk, kézhigiéné, távolságtartás, és ha nagyon nagy baj van, csak akkor lezárás."

A bizonytalanságot most szerinte az okozza, hogy nem tudni, meddig tart a járvány, és mikorra lesz vakcina; amennyiben lesz oltás, a koronavírusból egy egyszerű nátha lesz, mert a vírus "megszelídül".

Addig is félelem és passzivitás helyett tudatos védekezésre van szükség szerinte.

A teljes előadás itt tekinthető meg:

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×