eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Ezt jó, ha tudja, ha nem akarja elkapni a koronavírust

Tudományosan igazolták, hogyan érdemes járványvédelmi óvintézkedések mellett használni a mellékhelyiséget.

Miután több esetben is bebizonyosodott, hogy valaki a mellékhelyiség használata közben kapta el a koronavírust, tudományosan is megvizsgálták, mekkora veszélyt jelenthet ez. Az amerikai Harvard Egyetem tudósa, Joseph G. Allen Washnington Postban közölt levele szerint megvan rá az esély, hogy akkor is megfertőződjön az ember, ha nem közvetlenül koronavírusos beteg után használta - írta a hvg.hu.

Mint írják, azt már korábbi kutatások is bebizonyították, hogy a wc öblítésénél a víz mozgásával a széklet apró darabkái úgynevezett bioaeroszolokként a levegőbe kerülnek, különösen akkor, ha a fedél lehajtása nélkül történik az öblítés. Egy 2018-as kutatás szerint utóbbi esetnél 1 köbméternyi levegőben nagyjából 1 millió ilyen részecskét találni. Allen szerint bár nem minden ilyen részecskében van ott a vírus örökítőanyaga, már öblítéskor fennáll a fertőzésveszély.

A felmérés szerint ezek a részecskék egészen addig maradnak a levegőben, amíg meg nem tapadnak egy felületen, fel nem hígulnak, szűréssel el nem távolítják őket vagy belélegzés útján el nem tűnnek onnan. A különféle felületeken megtapadó részecskék azonban hosszabb távon is fertőzésveszélyesek lehetnek.

A régóta nem használt mosdók és wc-k ugyancsak segíthetik a vírus terjedését, mivel ha nincs víz a bűzelzáró csőkanyarulatban, akkor akadálytalanul terjedhet a vezetékben.

Allen azt ajánlja, akinek van légcserélő berendezése a mosdóban, kapcsolja be használat előtt, és használat után is tartsa még egy darabig bekapcsolva. Ha nincs, legyen nyitva az ablak, és szellőztessünk minél tovább. Ezen kívül ellenőrizzük, hogy az U alakú csövekben valóban van-e víz, öblítéskor pedig csukjuk le a csésze fedelét. És persze az sem árt, ha folyamatosan fertőtlenítjük a fürdőszobát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×