eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

Egy új kutatás szerint az iskolák bezárása nem elég hatékony fegyver

A világ diákjainak 91 százaléka nem jár most iskolába, de az előzetes vártnál ennek kisebb a hatása a járvány terjedésére.

Az iskolákat szerte a világon bezárták, hogy ezzel is gátolják a koronavírus terjedését, de most egy új kutatás, amelyet a CNN ismertetett, megkérdőjelezi a százmillió életét felforgató óvintézkedés hatékonyságát, és azt állítja, hogy jóval kisebb a hatása a járványra, mint előzetesen gondolták.

A University College London kutatási modelljéből az derült ki, hogy az iskolai korlátozásokkal a halálesetek 2-4 százalékát lehetett megelőzni, jóval kevesebbet, mint bármelyik másik távolságtartási intézkedéssel.

A hétfőn publikált jelentést szerint, amely nemcsak az új koronavírus, hanem a SARS, a MERS és az influenza terjedését is vizsgálta, a teljes iskolaszünet hatása "nagyon gyenge". Már a SARS-járcány idején is arra jutottak, hogy ez az intézkedés szinte hatástalan.

A mostani fertőzésnél a diákoknál legfeljebb gyenge tüneteket tapasztaltak, az igazolt betegek között az arányuk a legerősebben tesztelt országban, az Egyesült Államokban 2 százalék alatt van. Ugyanakkor az iskolai intézkedéseket elsősorban azért hozták meg, mert a gyerekek könnyen megfertőzhetnek náluk veszélyeztetettebb embereket.

A kutatók szerint más betegségek esetében hatásos lehet ez a módszer, de a teljes iskolabezárás helyett kevésbé drasztikus lépésekkel is kordában lehetne tartani a gyerekek fertőzéseit, különösen, ha nagyon elhúzódik a vészhelyzet. Eltolt órarendet, szigorú orvosi ellenőrzést és a tüneteket mutató diákok elkülönítését javasolják.

Ez persze csak egy tudományos vélemény, mások óva intenek a következtetésektől, és arra figyelmeztetnek, hogy a többi óvintézkedéssel együtt erre is szükség van a hatékony védekezéshez.

Az UNESCO adatai szerint 188 országban szünetel az iskolai oktatás, diákok 91 százaléka nem jár most iskolába, nagyjából 1,6 milliárd fiatal tölti otthonában a napjait az iskola helyett.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×