eur:
411.22
usd:
394.16
bux:
79400.11
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Egy új kutatás szerint az iskolák bezárása nem elég hatékony fegyver

A világ diákjainak 91 százaléka nem jár most iskolába, de az előzetes vártnál ennek kisebb a hatása a járvány terjedésére.

Az iskolákat szerte a világon bezárták, hogy ezzel is gátolják a koronavírus terjedését, de most egy új kutatás, amelyet a CNN ismertetett, megkérdőjelezi a százmillió életét felforgató óvintézkedés hatékonyságát, és azt állítja, hogy jóval kisebb a hatása a járványra, mint előzetesen gondolták.

A University College London kutatási modelljéből az derült ki, hogy az iskolai korlátozásokkal a halálesetek 2-4 százalékát lehetett megelőzni, jóval kevesebbet, mint bármelyik másik távolságtartási intézkedéssel.

A hétfőn publikált jelentést szerint, amely nemcsak az új koronavírus, hanem a SARS, a MERS és az influenza terjedését is vizsgálta, a teljes iskolaszünet hatása "nagyon gyenge". Már a SARS-járcány idején is arra jutottak, hogy ez az intézkedés szinte hatástalan.

A mostani fertőzésnél a diákoknál legfeljebb gyenge tüneteket tapasztaltak, az igazolt betegek között az arányuk a legerősebben tesztelt országban, az Egyesült Államokban 2 százalék alatt van. Ugyanakkor az iskolai intézkedéseket elsősorban azért hozták meg, mert a gyerekek könnyen megfertőzhetnek náluk veszélyeztetettebb embereket.

A kutatók szerint más betegségek esetében hatásos lehet ez a módszer, de a teljes iskolabezárás helyett kevésbé drasztikus lépésekkel is kordában lehetne tartani a gyerekek fertőzéseit, különösen, ha nagyon elhúzódik a vészhelyzet. Eltolt órarendet, szigorú orvosi ellenőrzést és a tüneteket mutató diákok elkülönítését javasolják.

Ez persze csak egy tudományos vélemény, mások óva intenek a következtetésektől, és arra figyelmeztetnek, hogy a többi óvintézkedéssel együtt erre is szükség van a hatékony védekezéshez.

Az UNESCO adatai szerint 188 országban szünetel az iskolai oktatás, diákok 91 százaléka nem jár most iskolába, nagyjából 1,6 milliárd fiatal tölti otthonában a napjait az iskola helyett.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×