eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus-járvány miatt védőruhát és légzőmaszkot viselő ukrán aktivisták tüntetnek a parlament épülete előtt Kijevben 2020. március 17-én. A demonstrálók azt követelik, hogy a parlamenti képviselők helyezzék magukat karantén alá és függesszék fel a törvényhozást. Az ukrán parlament elfogadta a koronavírus elleni intézkedésekről szóló törvényjavaslatot, melyben elrendelték a legtöbb üzlet bezárását, korlátozzák a tömegközlekedést és bevezetik az otthoni munkavégzést, ahol lehetséges.
Nyitókép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Csapdába csalja a koronavírust az új magyar felfedezés

Kacskovics Imre immunológus az InfoRádióban elmondta, a magyarok által kifejlesztett bonyolult fehérjemolekula "átveri" a sejtekre támadó vírust, sőt a már megtámadott sejtekből is kisöpri. Hatása 2-4 hétig tarthat. Azt is elmondta, kapszula mikor lehetne belőle legkorábban.

Magyarországon is beindult egy kutatás, egyetemek, kutatóintézeti és gyógyszeripari laborok fogtak össze, hogy kifejlesszenek egy gyógyszert, egy terápiás készítményt a koronavírus ellen. Kacskovics Imre immunológus, az ELTE Természettudományi Karának dékánja, a kutatás vezetője az InfoRádióban elmondta, ebben a pillanatban egy nagyon komplex tudásra van szükség, immunológiai, biotechnológiai ismeretekre van szükség.

"Egy nagyon bonyolult fehérjemolekulát kell kifejleszteni,

ismerni kell a virológiát, közben pedig nyomon követni a folyamatosan változó szakmai ismereteket, a világ összes pontján megjelenő, fontosabb publikációkat" - világított rá Kacskovics Imre, aki a munkára 4-5 tapasztalt kollégát kért fel. Kedden volt az első megbeszélésük, és koordináló szerepet visznek a három konzorciumi partner között.

Így támad a COVID-19

A vírus, amikor megtámadja az embert és megfertőzi, leginkább a tüdősejtjeiben lévő receptorhoz kapcsolódik. Miután ez megtörténik, egyesül a sejttel és meg is öli azt, később nagy mennyiségben szabadul ki a sejtből és újabb sejteket képes megbetegíteni.

"A mi gyógyszerjelöltünk gyakorlatilag egy csapda.

Az egyik része nem más, mint maga a receptor, vagyis csapdába csaljuk a vírust, amely odakötődik ehhez a molekulához ahelyett, hogy a sejteket ölné meg. Ha kellő számú gyógyszermolekulát juttatunk a szervezetbe, akkor a vírus összekeveredik."

A másik rész egy antitest-molekula, ami biztosítja azt, hogy ez a gyógyszer hosszú ideig a szervezetben keringjen, 3-4 hétig, azután ürül csak ki. Plusz azokat a sejteket is meg tudja gyógyítani ez a molekula, amelyeket a vírus megfertőzött, így gyakorlatilag elpusztul a vírus forrása.

Más orvosok egy védőoltáson dolgoznak, amiről szintén beszélt Kacskovics professzor.

"A gyógyszer passzív védelemnek tekinthető, ami azért fontos, mert bizonyos emberek nagyon legyengült állapotban vannak, például a szervátültetettek. A védőoltás ezzel szemben felkelti az immunválasz figyelmét, ami így beindul, így hosszú ideig, akár évekig maga biztosítja a védettséget."

Mikorra lesz gyógyszer?

Azt nem tudni, pontosan mikor érhet el egy ilyen felfedezés a "kapszula" fázisba, Kacskovics Imre szerint másfél év alatt lehet elérni oda, hogy beadhassák a kérelmetaz első vizsgálatokig lefolytatására.

"Ha a jelenlegi járvány másfél év múlva is ugyanilyen veszélyes lesz, viszonylag rövid időn belül meg lehet kísérelni emberekben alkalmazni. Ha lemegy addig a járvány, akkor nem lesz annyira ok a sietségre" - tisztázta.

Azt sem tudni, hogy folyamatában milyen természetű lesz a járvány, ezért is kell most áldozatot hozniuk az embereknek, hogy "ne mindenki egyszerre betegedjen meg", azt az ellátórendszer ugyanis nem bírná.

"Ne mozduljunk ki a lakásból, home office-ban dolgozzunk,

lassan el kell kezdeni maszkot hordani bevásárláshoz is,

mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a fertőzést csökkentsük. Akkor is, ha a fertőzöttek 80-85 százaléka észre sem veszi, hogy fertőzött."

Elmondta még, hogy amíg csaknem mindenki meg nem fertőződik és az emberek "át nem hangolódnak", a járvány itt lesz velünk és folyamatos betegséget fog okozni; a gyógyszer nem is erre készül, hiszen hatása mindössze hetekben lesz mérhető.

A szakember azt mondta, óvatosan bánna a Kínából érkező információkkal is, ugyanis

még senki sem találkozott kétszer az új koronavírussal,

így azt sem tudni, hogyan reagál az emberi szervezet, ha másodszor is találkozik vele.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×