eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: NASA

Rosszul sikerült a Boeing űrhajó indulása

Sikeres kilövést követően nem sikerült a pályára állítani a Boeing CST-100 Starliner nevű, ugyancsak legénység nélküli űrhajóját, így az nem is fogja elérni a Nemzetközi Űrállomást. A NASA és a cég mérnökei azon dolgoznak, hogy két nap múlva sikeresen visszahozzák a Földre. Várhatóan halasztják majd a Starliner jövőre tervezett emberes űrrepülését is.

Mivel sikeres kilövést követően nem sikerült a megfelelő magasságú pályára állítani a United Launch Alliance - a Lockheed és a Boeing vegyesvállalata - által készített Startliner űrhajót, ezért a következő két napban a NASA és a cég repülőmérnökei azon dolgoznak majd, hogy az űreszköz sikeresen landoljon két nap múlva az eredetileg tervezett helyszínen az, új-mexikói White Sands rakétabázis mellett - közölte a NASA vezetése azon a péntek délután összehívott sajtótájékoztatón, amelyet a részben sikertelen küldetés miatt hívtak össze.

A mostani kilövést azért övezte kiemelt figyelem, mert ha sikeresen zárult volna, akkor jövőre már legénységgel startolhatott volna a Nemzetközi Űrállomás felé a Boeing Starliner - írta az Index. A Columbia tragédiája, és az űrsikló program leállítása óta ugyanis a NASA csak orosz közvetítéssel tudott eljutni az űrállomásra. A 6,8 milliárd dolláros Commercial Crew Development (CCDev) elnevezésű programot is azért indították el, hogy magáncégek bevonásával az amerikai űrkutatási hivatal újra tudjon amerikai földről, amerikai űrhajóval amerikai űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) vinni.

Ez az elmúlt években alapvetően a SpaceX és a Boeing háziversengésévé vált. Idén a SpaceX legénység nélküli űrhajójának volt egy sikeres visszatéréses tesztje, és egy sikertelen, amelynél a Crew Dragon felrobbant.

Túlnyomórészt elégedettek a NASA és a Boeing repülőmérnökei a pénteki kilövés eredményeivel, mivel a legtöbb rendszer, köztük a létfenntartó, és a majdani űrhajósok biztonságát garantáló rendszerek jól működtek. Azt azonban még nem tudják, hogy mi okozta azt a hibát, amely miatt nem sikerült pontosan időzíteni a hordozórakéta leválasztását az űrkabinról - hangzott el a sajtótájékoztatón.

A kilövés eredendően sikeres volt, magyar idő szerint nem sokkal fél egy után rendben elstartolt az űrhajó Cape Canaveral-ről. A legénység nélküli, műszerekkel megpakolt űrhajó sikeresen levált az Atlas V rakéta fölső, Centaur fokozatáról. Az űrhajó rendszerei rendben működni kezdtek, a fedélzeti szoftver rendben Orbit Mode-ba kapcsolt, átvéve az ISS-hez vezető út navigációs feladatait, napelemei kellő energiát adtak.

A NASA TV élőben közvetítette az eseményt:

A telemetriai adatok szerint azonban az űrhajó nem a kijelölt Föld körüli pályán mozgott. A NASA igazgatója szerint az utolsó hajtóműüzemeltetés nem történt meg, így a Starliner nem érhette el azt a megfelelő pályamagasságot az Nemzetközi Űrállomás eléréséhez.

Később a Starliner saját hajtóműveivel sikerült magasabbra emelni az űrhajót, és a NASA megerősítette azt is, hogy elegendő üzemanyaga maradt a visszatéréshez is. Mivel az űrállomást már nem fogja elérni, ezért két nap múlva próbálják meg visszahozni a Földre, addig is folyamatosan elemzik az adatokat.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×