Infostart.hu
eur:
397.57
usd:
338.43
bux:
101371.24
2025. július 25. péntek Jakab, Kristóf
Tokaj, a mérgezésből felgyógyult parlagi sas, amelyet műholdas jeladóval szereltek fel, mielőtt szabadon engedték Szabadkígyós határában 2014. december 17-én. A madarat korábban meggyűrűzték a kutatók, így tudni lehet, hogy tavaly Tokaj térségében kelt ki a tojásból, ezért kapta a Tokaj nevet.
Nyitókép: MTI Fotó: Lehoczky Péter

Túl sok sms-t küldtek a sasok, valamit nagyon elszámoltak

Adománygyűjtésre kényszerült egy orosz természetvédő szervezet, mert az általa megfigyelt vándormadarak külföldről "küldözgettek" szöveges üzeneteket és ezzel kiürítették a projekt büdzséjét.

A Center For Wild Animal Rehabilitation nevű szervezet munkatársai fiatal

pusztai sasokat szereltek fel olyan adókészülékekkel, amelyeket arra programoztak be, hogy naponta négyszer küldjenek szöveges üzenetet a madarak aktuális tartózkodási helyéről.

A sasok Kazahsztán egy területén töltötték a nyarat, mobilhálózati lefedettség nélkül. A kutatók arra számítottak, hogy a nyári időszakban felhalmozódott üzenetek akkor fognak megérkezni, amikor a madarak megindulnak dél felé.

A szakemberek úgy tervezték, hogy a sasok Kazahsztán vagy Oroszország bizonyos részein fognak keresztülhaladni, ahol a szöveges üzenetek ára viszonylag olcsó, 2-15 rubel (9-70 forint) között mozog.

Néhány madár azonban más útvonalat választott magának, ami azt jelenti, hogy csak Iránba érve csatlakozott újból mobilhálózathoz és kezdte meg a több száz szöveges üzenet "elküldését" orosz telefonszámokról, darabját 49 rubelnek megfelelő áron.

Mivel a projektre szánt pénzt az üzenetek kifizetésére fordították, a kutatók kénytelenek voltak adománygyűjtő kampányt indítani. A felajánlásoknak hála az év végéig biztosan folytatódhat a munka, és mivel az emberek még mindig küldenek pénzt, talán egészen a madarak jövő nyári hazaérkezéséig sikerül kitartani.

A veszélyeztetett pusztai sas Oroszország déli részén és Kazahsztánban költ, a telet pedig Afrikában és Indiában tölti.

A Bird Life International nevű szervezet szerint a madarak száma rohamosan csökken az élőhelyüket bekebelező mezőgazdasági beruházások, valamint a szélturbinák miatt.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Prága magyarázkodik: ezért marad ki a gázai rendezést sürgető nyilatkozatból

Csehország nem csatlakozott ahhoz a nemzetközi felhíváshoz, amely a háború azonnali lezárását sürgeti a gázai övezetben. A nyilatkozatot eredetileg huszonöt ország és az Európai Bizottság adta ki, és elítéli a civil lakosság elleni embertelen gyilkolást, valamint az izraeli oldal által akadályozott humanitárius segélyezést. Bár a dokumentumhoz azóta további országok, köztük Szlovákia is csatlakoztak, Csehország távolmaradását több bírálat is érte, legfőképpen odahaza, az ország vezetői között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.25. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×