eur:
411.16
usd:
394.36
bux:
79282.12
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Twitter / Perui Kulturális Minisztérium

Az inkáknál is régebbi civilizáció emberi maradványaira bukkantak

Egy ősi perui civilizáció első ismert embersírjait találták meg Chavín de Huántarban.

Az inka civilizációnál 2000 évvel idősebb chavín kultúra első embersírjai kerültek elő három földalatti járatból, amelyeket kicsiny, kamerával felszerelt robotokkal találtak az Andokban egy több mint 3000 éves perui templomkomplexum alatt.

A perui kulturális minisztérium közleménye szerint ez az utóbbi 50 év legjelentősebb felfedezése a világhírű, az UNESCO-féle világörökségi listán is szereplő Chavín de Huántar régészeti lelőhelyen.

A feltárási munkákhoz a Stanfordi Egyetem által kifejlesztett távirányítású, minden terepen használható, mozgó robotokat használtak, amelyek szűk járatokat is képesek felderíteni az ősi régészeti helyszíneken.

Az egyik újonnan felfedezett járatban három ember maradványait találták meg, egyiküket feltehetően feláldozták - mondta el John Rick, a Stanfordi Egyetem archeológusa, a feltárási program stanfordi vezetője.

  • Chavín de Huántar egykor az Adokban élő népek vallási és közigazgatási központja volt.
  • A templom a gabonatermelő chavín civilizációról kapta a nevét, amely Krisztus előtt 1300 és 550 között virágzott a térségben.
  • A chavín kultúra volt Peruban az első, amely megmunkált fémeket, például aranyat, ezüstöt és rezet.

Chavín de Huántarban 35 földalatti galériát (járatrendszert) azonosítottak különböző korokból, közülük némelyiket sosem tárták fel. "Az új leletek három eltérő rendszerű galéria világát mutatják be nekünk" - emelte ki Rick. Még hosszú évekig tart majd a chavín kultúra feltárása, az eddigi ásatásokkal még csupán a felszínt kapargatták, fűzte hozzá.

A régészeti helyszínnek eddig mindössze 15 százalékát tárták fel. A kutatók azt tervezik, hogy a robotokkal fedezik fel a földalatti járatokat, a bennük található leleteket, amiből kirajzolódhat majd a rituális tevékenységek térképe, és azoknak az eszközöknek, tárgyaknak a képe, amelyeket a templomkomplexum ceremóniáihoz használtak - számolt be róla az andina.pe perui hírportál.

A templom 1985-től szerepel az UNESCO világörökségi helyszíneinek listáján. Eddig 35 földalatti járatot fedeztek fel alatta, amelyek kapcsolatban állnak egymással.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×