eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay.com

Számtalan vízbolygó lehet galaxisunkban

A Kepler űrtávcső adatait elemezve valószínűsíthető, hogy galaxisunkban jónéhány vízbolygó létezik – jelentették be a Harvard Egyetem kutatói egy bostoni konferencián. Az exobolygók ezen típusa 2 és fél-szer nagyobb mint a Föld és tömegük 50 százalékát víz, jég és vízgőz alkotja.

4000 exobolygót figyelt meg a Kepler űrtávcső, így már csoportosítani tudják a tudósok azokat a bolygókat, amelyek a Földhöz hasonló távolságban keringenek csillagaik körül. A kisebb exobolygók két kategóriába oszthatók – magyarázta Kereszturi Ákos, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa az InfoRádióban. A Föld-típusú, kisebb, 1,5 földméretűek nagy része kőzetből áll, a 2,5 földméretűek pedig kevesebb kőzetet tartalmaznak, anyaguknak jelentős része különböző fázisállapotú víz.

Parttalan óceán és forró jég

A vízbolygók tömegének 50 százalékát is víz teheti ki, míg a Föld mint kőzetbolygó tömegének csak 0,02 százaléka víz. Kereszturi Ákos hozzátette a vízben gazdag bolygók nemcsak cseppfolyós, hanem jéggé szilárdult és gőzzé vált vizet is tartalmaznak az elméleti modellek szerint. "Vastag, sűrű vízpára-légkörük lehet, alatta pedig valószínűleg cseppfolyós víz, egy globális óceán hullámzik, melynek nincs szárazföldje. Ez alatt pedig jég helyezkedik el (az extrém nagy nyomás miatt lehetséges, hogy a meleg ellenére szilárd, úgynevezett forró vízjég réteg alakul ki), és csak a bolygók belsejében található kőzetmag.

A Föld-szerű kőzetbolygók alkalmasabbak a földihez hasonló életre

A galaxisban hiába van több vízbolygó, mint a kőzetbolygó és hiába van rajtuk az életet adó víz nagy mennyiségben, a kőzetbolygók alkalmasabbak az életre – mondta az MTA csillagásza. "Bár a víz szükséges, de nem elégséges feltétel a Földön találhatóhoz hasonló élet kialakulásához" – hangsúlyozta a szakember. A víznek ugyanis a kőzetekkel és szerves molekulákkal keverednie kell, hogy a megfelelő reakciók létrejöjjenek, a vízbolygók kőzetmagja azonban el van zárva a felszíni víztől, nem járja át a víz, mert a kettő között ott a szilárd (forró vagy nem forró) jég.

A kutatók szerint a Földnél nagyobb összes ismert exobolygó 35 százaléka vízben gazdag planéta lehet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 07:32
×
×
×
×