eur:
402.3
usd:
371.31
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád

Mozog Budapesten a föld

Helsinkiben, az Európai Űrügynökség konferenciáján mutatták be magyar geofizikusok azt a módszert, amellyel Budapest és környéke felszín- és épületmozgásait sikerült feltérképezniük. A két és fél éves munka alatt 7000 négyzetkilométeren, mintegy 1,5 millió pontban a legkorszerűbb űrgeodéziai technológia segítségével vizsgálták a főváros felszínmozgását.

A felszínmozgás vizsgálatára nagyon sok módszer létezik. Általában terepen mérték ezeket korábban, és ezért csak hosszabb időszak után lehetett információt szerezni az adott objektumok mozgására. A magyar geofizikusok most a legkorszerűbb geodéziai módszerrel a korábbiaknál jóval nagyobb sűrűséggel és pontossággal, akár

egy milliméter alatti éves elmozdulásokat is ki tudnak mutatni.

A kutatás egyik izgalmas területe Kőbánya volt, mert a korábbi radaros, szintezéses és GPS-es mérések alapján jelentős kiemelkedés volt mérhető az elmúlt évtizedekben.

"A Sentinel műhold adatainak felhasználásával készült legfrissebb eredményeink szerint ez az emelkedés jelentősen lelassult, illetve megállt" - mondta Farkas Péter geofizikus, a Geo-Sentinel Kft. igazgatója. A emelkedésnek az volt az oka, hogy valóban kőbányák voltak a területen, és a kitermelés miatt kiszivattyúzták a vizet, hogy ne árassza el a bányákat. A bányászati tevékenység befejezésével a talajvíz visszaáramlik, a szintje emelkedik, és ez a felszín emelkedésével együtt jár.

"Nagyon kis mozgásokat is ki tudunk mutatni. A kőbányai példa azért nagyon érdekes, mert nem annyira kicsi volt a mozgás.

Évi egy centiméteres elmozdulás 20-30 év alatt már jelentős változást mutat.

Akkor okoz ez gondot, ha egymáshoz közeli területeken nagyon más a sebesség, mert akkor egymáshoz képest is elmozdulnak" - mondta Farkas Péter, és hozzátette, a módszerükkel meglévő épületek és építmények mozgását is lehet követni, és folyamatosan tudnak adatot szolgáltatni róluk.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Végig igaz volt Moszkva állítása a HIMARS-ról, Trump keményen nekiment Putyinnak – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Végig igaz volt Moszkva állítása a HIMARS-ról, Trump keményen nekiment Putyinnak – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Az Egyesült Államok közelről felügyelte, segítette az ukrán haderő HIMARS-rendszereinek működését, Washington gyakorlatilag minden egyes orosz haderő elleni rakétacsapásban tevékenyen részt vett – tudta meg a New York Times. Donald Trump amerikai elnök 25-50 százalékos másodlagos vámot vetne ki az orosz olajra, amennyiben Moszkva akadályozza az ukrajnai háború lezárására tett erőfeszítéseit - írja a Reuters. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 31. 05:24
×
×
×
×