eur:
414
usd:
396.43
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

Így jutottak az első emberek Dél-Amerikába

Új bizonyítékok támasztják alá, hogy a Szibériából Alaszkába átkelő embercsoportok nem az amerikai szárazföld belsejében, hanem a nyugati partok menték indultak el dél felé.

Az amerikai kontinens az után kezdett benépesülni, hogy az első emberek átkeltek a Bering-földhídon Szibériából Alaszkába. Hatalmas jégtakaró vágta el akkoriban az útjukat a déli területek felé, ám sokáig úgy vélték a tudósok, hogy a mai Kanada nyugati részén keletkezett egy jégmentes folyosó, amelyen dél felé tudtak vándorolni.

Ennek az elképzelésnek ellent mondott azonban, amikor a régészek egyre korábbi időkből találtak emberi jelenlétre utaló nyomokat Dél-Amerikában.

A nyugat-kanadai folyosó nagyjából 15-14 ezer évvel ezelőtt keletkezett, amikor a jégtakaró elkezdett visszahúzódni, ám a leletek alapján már legalább 14 700 éve megérkezhetett az ember Dél-Amerikába.

Még ha el is fogadjuk, hogy a folyosó a lehető legkorábban nyílt meg, akkor is nehéz elképzelni, hogy szárazföldi úton ilyen gyorsan elérhettek az első bevándorlók Dél-Amerikába.

Az elmúlt években ezért egyre több tudós véli úgy, hogy az első emberek a csendes-óceáni partok menték vándorolhattak dél felé szárazföldön és vízi úton.

A Nature tudományos lapban megjelent tanulmány újabb bizonyítékokkal vonja kétségbe a szárazföld belsejében lezajlott migráció feltevését.

A kutatók szerint a folyosó alkalmatlan lehetett a vándorlásra legalább 12 600 évvel ezelőttig, mert nem volt benne elegendő növény és vad, ami táplálta volna a hosszú úton az embercsoportokat.

A Cambridge-i Egyetem Eske Willerslev vezette kutatócsoportja úgy jutott erre a következtetésre, hogy a kanadai Brit Kolumbia két tavának ősi üledékmintáit elemezte pollen és állati DNS után kutatva. Ez volt az a terület, ahol a folyosó megnyílhatott.

Előttük a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem Beth Shapiro vezette kutatócsoportja más módszerrel bizonyította, hogy a folyosó nem vált elég korán élhetővé ahhoz, hogy a Dél-Amerikába elsőként eljutó csoportok átvándorolhassanak rajta.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×