Világrekordot döntött egy britek által épített, napenergiával hajtott, személyzet nélküli repülőgép. A Zephyr-6-os három napnál is többet, 82 órát és 37 percet töltött a levegőben. Éjszaka is a nappal föltöltött napelemek hajtották. A repülést egy, az amerikai hadseregnek tartott bemutató keretében tartották, az ugyanis a szárazföldi seregeket kisegítő új technológiák után kutat.
Az efféle gépek nagyban hozzájárulhatnak a felderítési munkához, és a háborús kapcsolattartásban is hasznosak lehetnek. A kísérletet július 28. és 31. közt tartották, és azon részt vett a brit védelmi minisztérium is.
A Zephyr által megdöntött rekordot egy amerikai robotrepülő, a Global Hawk tartotta 30 óra 24 perccel. Ugyanakkor a brit gép mostani repülésével saját rekordját döntötte meg, éppen azt, amelyik az amerikai rekordot semmisítette meg, 54 levegőben töltött órával.
Az eredmény ugyanakkor nem hivatalos, és így is marad, mivel a szervezők nem hívták meg a nemzetközi sportrepülő szövetséget, amely jegyzi ezeket az eredményeket.
Az Egyesült Államok hadseregénél azt remélik, hogy két éven belül használatba vehetik a gépet.
A harminckilós Zephyrt először a földről irányították, majd az robotpilótára és műholdas navigációra váltott. A gép propelleres, fesztávolsága 18 méter. Ultrakönnyű anyagból készült, a napenergiát papírvékonyságú érzékelők gyűjtik össze. A gép ráadásul az extrém hőmérsékletet is bírja: repült 45 fokos melegben és mínusz 70 fokos hidegben is, 18 kilométeres magasságban.
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak