eur:
409.43
usd:
374.83
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
A 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság kezdetéig hátralévő időt számláló hivatalos óra a katari fővárosban, Dohában 2022. november 11-én, kilenc nappal a Katar-Ecuador nyitómérkőzés előtt.
Nyitókép: MTI/AP/Haszan Ammar

Az angoloknak bombajó a sorsolása – de nem bíznak bennük

A fogadóirodák elsősorban a brazilok és a franciák sikerére tippelnek, az elemzők egy része úgy véli, ez éppen olyan kiegyensúlyozott világbajnokság lehet, mint volt, például, a 2018-as. Négy éve, Oroszországban, négy európai válogatott szerepelt az elődöntőben. De mi lesz most?

Korábban – egészen 2014-ig – meghatározó volt, hogy melyik földrészen rendezik a világbajnokságot. Alapesetben: Európában vagy Amerikában. A mi kontinensünkön, egyetlen kivétellel, hiszen 1958-ban, Svédországban, a brazilok nyertek, mindig európai csapat győzött.

Amerikában (Észak-, Közép- vagy Dél-Amerikában) a 2014-es tornáig csak dél-amerikaiak. Aztán nyolc éve a németek nyertek, így, most már mindkét „tábornak” akad egy „idegenbeli” győzelme. Mint ahogyan akad egy „semleges pályán” elért is: 2002-ben, Ázsiában Brazília, 2010-ben, Afrikában Spanyolország győzött. Vajon a második ázsiai világbajnokságon is marad a dél-amerikai győztes?

A mostani speciális körülmények alkalmasint sem a dél-amerikaiak, sem az európaiak számára se előnyösek. A menetrend, mármint az, hogy november 20. és december 18. között zajlik a világbajnokság, mindenki számára egyformán hátrányos, hiszen a legesélyesebb hét-nyolc válogatott minden kulcsjátékosa valamelyik európai topbajnokságban játszik.

A brazilok minden torna előtt favoritok, azok voltak 1970 és 1994 között is, amikor nem nyertek, s azok 2002 óta, amióta megint nem nyernek. Az első világbajnoki címük óta (1958) két diadal között 24 év volt a leghosszabb idő, 1970 és 1994 között nem nyertek. Most, ha nem térnek haza Katarból világbajnokként, legalább olyan hosszú lesz a várakozás, hiszen megint csak 24 év nyerhetnek ismét.

Ugyanakkor ez csupán játék a számokkal. A hazai rendezésű torna kivételével 2002 óta még az elődöntőbe sem jutottak. Most Alisson, Neymar és Vinícius Júnior kivételével nincs világklasszisuk, vagy inkább olyan, akit mindenképpen a világ legjobb ötjébe tartozik a maga posztján, de az is tény, hogy a futballisták piaci értékét tekintve (1,14 milliárd euró) kizárólag az angolok kerete értékesebb (1,26 milliárd).

A franciák 2016-ban Eb-ezüstérmesek voltak, 2018-ban világbajnokok, de 2021-ben a nyolcaddöntőben kiestek a svájciak elleni tizenegyespárbajban. Ugyanakkor a 2014-es, németek elleni 0-1 óta immár három tornán veretlenek maradtak. A keretük a harmadik legerősebb, de nem volt gondmentes a felkészülések, a tervezett keretből Kimpembe, Nkunku, Pogba, Kanté is megsérült, s talán Fofana is kerettag lett volna, ha egészséges. A rajt előtt pedig Karim Benzema is kényszerűen kivált, haza kellett utaznia.

A legértékesebb az angolok kerete, övék az egyedüli válogatott, amely a 2018-as vb-n és a 2021-ben játszott 2020-as Eb-n is a legjobb négy közé jutott – mégsem bízik bennük sem a saját sajtójuk, sem a média. Túl mély nyomokat hagyott mindenkiben a gyenge Nemzetek Ligája-szereplés.

Ugyanakkor egyáltalán nem rossz a sorsolásuk. Ha meg tudják nyerni a csoportjukat (az amerikaiak, az irániak és a walesiek előtt), s az A csoport élén a hollandok végeznek, a Katar, Szenegál, Ecuador alkotta trió egyikével játszanak a legjobb 16 között, már a negyeddöntőért. Ott már jöhetnek (a papírforma szerint) a spanyolok, a németek, a belgák vagy a horvátok, de még ez sem kilátástalan.

Összehasonlítva azzal, hogy a brazilok már a nyolcaddöntőben a portugálokkal vagy az uruguayiakkal találkozhatnak, vagy, hogy a nyolcaddöntőben belga–német, belga–spanyol, horvát–német, vagy horvát–spanyol meccs is lehet.

Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 18:33
×
×
×
×