eur:
411.62
usd:
395.31
bux:
79719.67
2024. november 22. péntek Cecília
Szentpétervár, 2018. június 15.A marokkói Aziz Bouhaddouz (j2) öngólt fejel az oroszországi labdarúgó-világbajnokság B csoportjának első fordulójában játszott Marokkó – Irán mérkőzésen Szentpéterváron 2018. június 15-én. (MTI/EPA/Georgi Licovszki)
Nyitókép: Georgi Licovszki

Újabb rekord dőlt meg a foci-vébén, de ez nem dicsőség

Még összesen sem volt annyi öngól foci-vébén, mint most. Több más elsőség is született.

Véget értek a küzdelmek az A- és a B-csoportban, a hétfői négy mérkőzés közül egyik sem hozta a várt kimenetelt. Ettől még az a négy csapat jutott tovább, amelyet előzetesen is tippelt szinte mindenki. (Az oroszok és az uruguayiak már eleve továbbjutóként léptek tegnap pályára.)

A legtöbb öngól

Az uruguayi válogatott 3-0-ra megverte a rendező ország csapatát, a kapus, Fernando Muslera kapott gól nélkül ünnepelte a századik válogatott mérkőzését. Mi több: az uruguayi válogatott tavaly november óta nem kapott gólt.

Az első gólt Luis Suárez lőtte szabadrúgásból, a tornán a második, vb-pályafutása során a hetedik góljánál tart, ez utóbbival megközelítette legeredményesebb honfitársát, az 1950-ben és 1954-ben sikeres Óscar Miguezt. Az oroszországi tornán ez volt a hatodik szabadrúgás-gól már eddig több esett, mint 2014-ben összesen.

Gyenyisz Cserisev öngólja a hatodik öngól volt a tornán, ez rekordbeállítás, ennyi eddig csak az 1998-as tornán volt, természetesen az egész tornát tekintve.

A harmadik gólt elérő Edinson Cavani a harmadik világbajnokságán szerzett gólt, erre korábban csak Luis Suárez volt képes a Celeste játékosai közül.

Szamara, 2018. június 25.
Az orosz Gyenyisz Cserisev (j) és az uruguayi Sebastian Coates az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A csoportjának harmadik fordulójában játszott Uruguay-Oroszország mérkőzésen a Szamara Arénában 2018. június 25-én. (MTI/AP/Gregorio Borgia)
Az orosz Gyenyisz Cserisev (j) és az uruguayi Sebastian Coates az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A csoportjának harmadik fordulójában játszott Uruguay-Oroszország mérkőzésen a Szamara Arénában.
(MTI/AP/Gregorio Borgia)

Az oroszok meg sem közelítették az első két mérkőzésen nyújtott játékukat, ráadásul az első félidőben tíz emberre fogyatkoztak a vb-újonc Igor Szmolnyikov kiállítása miatt. Uruguay a vb-történelmében ötödször lett csoportgyőztes (1930, 1950, 1954, 2010). Az előző négy alkalommal mindig legalább az elődöntőig jutott. Az oroszoké 1982 óta az első európai csapat, amelyik rendezőként nem lett csoportgyőztes.

A harmadik szaúdi vb-győzelem

Szaúd-Arábia 2-1-re legyőzte Egyiptomot. A szaúdiak vb-történelmük során mindössze a harmadik győzelmüket aratták, az előző kettő dátuma egyaránt 1994, sőt az egyiké június 25., akárcsak a mostanié. Ugyancsak arab nyelvű válogatott ellen a szaúdiak még soha nem kaptak ki, 1994-ben 2-1-re legyőzték Marokkót, 2006-ban döntetlent játszottak Tunéziával. Most legyűrték Egyiptomot.

Volgográd, 2018. június 25.
Esszam El-Hadarj egyiptomi kapus az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A csoportja harmadik fordulójának Szaúd-Arábia - Egyiptom mérkőzése előtt Volgográdban 2018. június 25-én. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Esszam El-Hadarj egyiptomi kapus az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A csoportja harmadik fordulójának Szaúd-Arábia - Egyiptom mérkőzése előtt Volgográdban. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)

Az egyiptomiak vb-újonc kapusa, Esszam el-Hadari a 46. évében járva a vb-történelem legidősebb szereplője lett. Az első félidőben büntetőt védett, aztán a szaúdiak kaptak még egyet, azt már nem tudta hárítani. Vb-újonc kapusként 1966 óta a perui Ramon Quiroga (1978), az amerikai Tony Meola (1994), az izlandi Hannes Thor Halldorsson (2014) védett büntetőt.

Az egyiptomiak két szerzett góllal zárták a tornát, mindkettőt Mohamed Szalah lőtte.

A szaúdiak az első góljukat az első félidő hosszabbításának hatodik percében, a második, s egyben győztes találatukat a 95. percben érték el. A FIFA statisztikái 1966 óta hitelesek e tárgyban, a szaúdiak egyenlítő gólja a legkésőbbi gól, amelyet valaha első félidőben szereztek.

Videóbírós büntetők

A B csoportban Portugália 1-1-es döntetlent játszott Iránnal. Mindkét csapat lőhetett egy büntetőt, amelyet a VAR-nak köszönhetett, Cristiano Ronaldo kihagyta, az iráni Anszarifard berúgta. (A portugálok gólját az első félidőben Eicardo Quaresma lőtte.)

Szaranszk, 2018. június 25.
Ali Beiranvand iráni kapus kivédi a portugál Cristiano Ronaldo 11-esét az Irán – Portugália mérkőzésen, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság B csoportjának harmadik fordulójában Szaranszkban 2018. június 25-én. (MTI/EPA/Rungrodzs Jongrit)
Ronaldonak most nem sikerült: Ali Beiranvand iráni kapus kivédte a 11-esét (MTI/EPA/Rungrodzs Jongrit)

A paraguayi játékvezető, Enrique Cáceres még egy kulcsszituációban videózott, de Cristiano Ronaldo könyöklése miatt csak sárga lapot, s nem pirosat adott.

Ronaldo így maradt négy gólon, Harry Kane megelőzi őt eggyel.

A portugálok a 2016-os Eb és a 2018-as vb hat csoportmérkőzése közül csupán egyet, a Marokkó ellenit nyerték meg, azt is csak 1-0-ra.

Az irániak az egyenlítés után megszerezhették volna a győztes góljukat a 94. percben, de Mehdi Taremi jó helyzetből az oldalhálóba lőtt. Miután a portugálok nem tudtak nyerni, lecsúsztak a csoportelsőségről, s így az uruguayiakkal játszanak majd szombaton a legjobb nyolc közé jutásért.

Megmentett veretlenség

A spanyolok csoportelsők lettek, de aligha büszkék rá. A már csak becsületből játszó, a harmadik forduló előtt biztos kieső marokkóiak kétszer vezettek, másodjára Iago Aspas a 90. percben egyenlített ki a 91. percben. (A játékvezető először nem adta meg lest vélve, majd a videózás után felülbírálta önmagát.)

Aspas tízszer állt be eddig csereként a spanyol válogatottba, s tíz gólnak volt szerzőként vagy előkészítőként a részese.

Ezzel a spanyolok megmentették a 2016-os Európa-bajnokság óta tartó veretlenségüket.

Fernando Hierro együttese a legjobb nyolc közé jutásért a házigazda orosz válogatott ellen játszik majd. A La Roja 1982 (!) óta először nem nyerte meg az utolsó világbajnoki csoportmérkőzését.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×