eur:
414.02
usd:
396.53
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Párizs, 2017. szeptember 14.Az olimpiai ötkarika a párizsi Trocadero téren, az Eiffel-torony előtt 2017. szeptember 14-én, miután az előző nap bejelentették, hogy Párizs nyerte el a 2024-es nyári olimpia rendezési jogát. (MTI/EPA/Ian Langsdon)
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

Háború - Fogy az idő, durvul a kötélhúzás a nyugat és a NOB közt

Lucy Frazer brit kulturális miniszter felszólítja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (NOB), hogy gondolja ismét át az oroszok és fehéroroszok szerepeltethetőségét a jövő évi párizsi olimpián. Közben az ukránok azért maradhatnak le, mert oroszokkal nem "selejtezhetnek" az olimpia felé vezető úton.

A katonai kapcsolatokkal nem rendelkező orosz és fehérorosz sportolók a jelenlegi állás szerint részt vehetnek a párizsi ötkarikás játékokon, amit Lucy Frazer brit kulturális miniszter nyílt visszaélésnek, aggodalmat keltőnek tart - írja a The Guardian. Az Európa Tanács előtt arra figyelmezteti a NOB-ot, hogy a két országban az állam, a katonaság és a sport elválaszthatatlan egységet alkot.

A NOB és 35 nyugati ország közötti folyamatos az ellentét: utóbbiak továbbra is azt akarják elérni, hogy az orosz és fehérorosz sportolók továbbra is tiltva maradjanak. Frazer azt fogja javasolni a NOB-nak, hogy gondolja újra vitatott javaslatát, amely szerint ezek a sportolók "semlegesként", a szokásos felszerelés, zászló vagy himnusz nélkül versenyezhessenek.

"Eddig több mint 220 ukrán sportoló és edző vesztette életét az orosz agresszió következtében. Még többen voltak kénytelenek elmenekülni vagy megvédeni hazájukat a megszálló erőkkel szemben. Egyikünknek sem szabad elnéznie, hogy egy ukrán sportoló arra kényszerüljön, hogy Oroszország és Fehéroroszország államilag támogatott sportolóival ossza meg a pályát vagy a rajtvonalat" - érvel Frazer.

A miniszter szerint három pontban hibás a jelenlegi terv:

  • az orosz és fehérorosz sportolókat államuk támogatja,
  • ezek a sportolók összeköthetők országaik hadseregével,
  • és a rendszerben vannak olyan kibúvók, amelyeket sokan felhasználhatnak.

"Az ajánlásokban sehol sincs utalás az állami finanszírozásra mint a semlegesség megsértésére, pedig az állami finanszírozás állami képviseletet jelent. Másodszor, a katonai és nemzetbiztonsági ügynökségi kapcsolatokra vonatkozó rendelkezések jelenleg minimálisak, különösen annak ismeretében, hogy tudjuk: Oroszországban és Fehéroroszországban az állam, a hadsereg és a sport közötti kapcsolatok nagyon szorosak. Oroszország két vezető sportegyesületét - a Hadsereg Központi Sportklubját és a Dinamo Sportegyesületet - a Védelmi Minisztérium, illetve a Belügyminisztérium alapította. Sok orosz sportoló aktívan támogatta Vlagyimir Putyin ukrajnai invázióját" - sorolja Frazer.

A minisztert továbbá az is aggasztja, mennyire következetesen alkalmaznák a szabályokat.

A NOB a múlt hónapban közölte, hogy fontolóra veszi néhány orosz és fehérorosz versenyző részvételének engedélyezését. A NOB elnöke, Thomas Bach két ENSZ-szakértő, Alexandra Xanthaki és Ashwini KP munkájára is hivatkozott, akik szerint a tiltás diszkriminálna egyes oroszokat.

A jelenlegi rendszer ugyanakkor az ukránok döntése miatt azt lehetetleníti el, hogy országuk versenyzői induljanak az olimpián, az ukrán sportminiszter ugyanis megtiltotta válogatott sportolóinak, hogy olyan versenyeken vegyenek részt, amelyeken orosz vagy fehérorosz sportolók is jelen vannak.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×