eur:
414.4
usd:
397.76
bux:
79316.49
2024. december 23. hétfő Viktória

Vb-balhék: ez volt a bírók legrosszabb világbajnoksága

A legtöbb európai – különösen olasz és spanyol – kifejezetten utálta, ahogy a dél-koreaiakat segítették a bírók a futballtörténelem első ázsiai világbajnokságán. Pedig a csapat egyáltalán nem tűnt ellenszenvesnek, mi több, az ember még valahol értékelte is, hogy 23 derék iparos megpróbált felhúzni egy szecessziós palotát – de hát normális körülmények között az akarat még ehhez kevés lenne.

Viszont kaptak segítséget, nem is kicsit, a játékvezetőktől. Már akkor, húsz éve is nyilvánvaló volt: az 1978—as argentínai világbajnokság óta nem kapott (ebben az esetben: az egyik) rendező válogatott ekkora segítséget a bírói kartól, s áttételesen nyilván a FIFA-tól, mint a dél-koreaiak. Akkor a politikai erők presszionálták a João Havelange vezette FIFA-t, 2002-ben a FIFA érdeke volt önmagában elégséges erő. Oleg Romancev, a híres orosz edző mondta egyszer, hogyha egyszer tévednek a bírók egy csapat javára, azt fel sem veszi. Ha kétszer, az már kezd gyanús lenni. De ha háromszor, őt már nehéz meggyőzni arról, hogy véletlenszerű egybeesésről van szó. 2002-ben, a dél-koreaiak esetében ez utóbbiról volt szó.

A holland Guus Hiddink által dirigált válogatott már azzal óriási meglepetést keltett, hogy az Egyesült Államok társaságában, a lengyeleket és a portugálokat kiejtve, csoportelsőként ment tovább a maga négyeséből. De akkor még leginkább azt volt feltűnő, tökéletes fizikai állapotban, rendkívül szervezett játékot produkált a válogatottjuk.

Aztán a nyolcaddöntőben kiejtették aranygóllal az olaszokat, mégpedig úgy, hogy Byron Moreno, az ecuadori bíró a 102. percben műesés miatt (!) második sárga lappal kiállította Francesco Tottit, aztán nem adta meg Damiano Tommasi szabályos gólját, mígnem a lelkes dél-koreaiak a 117. percben az egyébként olasz klubban játszó An Dzsung Hvan góljával nyertek. Helyesen: addig olasz klubban játszó. A Perugia ugyanis a vb után már nem tartott igényt a szolgálataira. Egyébként véletlenül Byron Moreno a szöuli repülőtéren összefutott az olasz küldöttséggel. Fabio Cannavarót alig tudták a többiek lefogni, hogy neki ne menjen. Utána azt mondta: „S ha megütöm, mit csinál? Kiállít?”

Morenóra aligha vet jó fényt, hogy nyolc évvel később New Yorkban kábítószercsempészésen érték.

Az olaszok amúgy okkal voltak nagyon idegesek: a tornán öt góljukat érvénytelenítették a játékvezetők, ezekből pedig négy biztosan szabályos volt. Emlegethetnénk, hogy mennyire más lett volna a helyzet, ha már akkor is van VAR, de a szándékos tévedések ellen az sem orvosság.

Ha pedig azt gondolta a világ, hogy a dél-koreaiakat nem lehet még egyszer így „megtolni” – nagyot tévedett. A negyeddöntőben, a spanyolok ellen, az egyiptomi Gandur állt a vártán, s annulálta Fernando Morientes teljesen szabályos gólját, meg Kim Te Jung öngólját. A gól nélküli döntetlen után aztán a dél-koreaiak megnyerték a szétlövést. A spanyolokat otthon „fájdalomdíjként” János Károly király személyesen fogadta a Barrajas repülőtérre érkezés után.

Egyébként a 2002-es világbajnokságon, ahogyan mondani szokták, a bíráskodásnál már csak a vakond volt mélyebben. S bár a dél-koreaiakat feltűnően segítették, a torna után 13 (!!!) súlyos bírói tévedést lajstromozhattunk. Íme:

1. A Brazília-Törökország találkozón a dél-koreai Kim Jung Dzso tizenegyest ítélt a Luizão elleni szabálytalanságért, holott Alpay Özalan jóval a vonal előtt érte el a brazilt.

2. A Japán-Belgium mérkőzésen a Costa Rica-i Mattus nem adta meg a hazaiaknak Inamoto Junicsi teljesen szabályos (második) gólját.

3. A Franciaország–Uruguay összecsapáson a mexikói Ramos Rizo a francia Thierry Henryt azonnal kiállította, ugyanakkor a hasonló durvaságot többször is elkövető Dario Silva végig a pályán maradhatott.

4. A Horvátország-Olaszország mérkőzésen az angol Graham Poll – dán partjelzője, Larsen intésére –érvénytelenítette Christian Vieri szabályos gólját. Érdekes, hogy a dán asszisztens, aki a 2000-es Eb-döntőben is nagyot tévedett a Squadra Azzurra kárára, elismerte a hibáját.

5. Ugyancsak a Horvátország-Olaszország mérkőzésen Poll és Jens Larsen együttes munkával érvénytelenítette az utolsó percben Marco Materazzi gólját. Szerintük középen Pippo Inzaghi rángatta ellenfele mezét – a valóságban valóban birkózott a védőjével, de ha szabálytalanság történt, mindketten szabálytalankodtak.

6. A Szenegál–Uruguay összecsapáson a holland Jan Wegereer büntetőt ítélt, holott Fábián Carini hozzá sem ért El-Hadji Dioufhoz.

7. A Mexikó–Olaszország találkozón a brazil Carlos Simon hibás döntést hozva érvénytelenítette Christian Vieri találatát.

8. Az Egyesült Államok–Mexikó találkozón a portugál Melo Pereira nem adott büntetőt az amerikai John O'Brien tizenhatoson belüli kétségtelen kezezéséért.

9. A Dél-Korea–Olaszország mérkőzésen az ecuadori Byron Moreno nem adta meg az olaszoknak Damiano Tommasi teljesen szabályos aranygólját. Addigra már kiállította Francesco Tottit, műesést látva a 16-oson belül.

10. A Brazília–Anglia összecsapáson a mexikói Ramos Rizo piros lapot adott Ronaldinhónak. Később a belépő elszenvedője, Danny Mills is úgy vélte, nem volt kiállítást érdemlő a brazil zseni szabálytalansága.

11. A Németország–Egyesült Államok találkozón a skót Hugh Dallas nem ítélt büntetőt a gólvonalon álló Torsten Frings vitathatatlan kezezése miatt.

12. A Dél-Korea-Spanyolország mérkőzésen az egyiptomi Gamal Gandur nem adta meg Kim Te Jung Iván Helguera szorításában fejelt öngólját.

13. A Dél-Korea–Spanyolország találkozó hosszabbításában Gandur érvénytelenítette Fernando Morientes Joaquin beadása után fejelt gólját. A játékvezető és segítője szerint a labda elhagyta az alapvonalat, a televíziós felvételek szerint azonban ez kizárható.

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×