eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota
Schafer András (b) és Marco Rossi szövetségi kapitány a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság F csoportjának utolsó fordulójában játszott Németország - Magyarország mérkőzés végén a müncheni Allianz Arénában 2021. június 23-án. Németország-Magyarország 2-2.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Nemzetek Ligája: az angol, német, olasz hármasból csak az egyik ellen kiábrándító a mérlegünk

Kár lenne ölre menni érte, de kétségtelenül nehezen eldönthető kérdés, hogy a magyar labdarúgó-válogatott az idei Európa-bajnokságra, vagy a jövő évi Nemzetek Ligájára kapott sorsolása nehezebb-e. Az elsőnél ellenfelünk volt Portugália, Franciaország és Németország, most megkaptuk Angliát, Németországot és Olaszországot.

Tegyük gyorsan hozzá: a Nemzetek Ligája rendszere olyan, hogy eleve erősorrend szerint kategorizálja a csapatokat, Marco Rossi válogatottja pedig a tizenhat A-osztályos csapatból mindenfajta ranglista szerint a leggyengébb. Hozzá véve ehhez, hogy az erősorrend alapján a 13-15. válogatottat (azonos kalap) eleve nem kaphattuk, nyilvánvaló volt, hogy olyan négyesbe kerülünk, amelynek csapatai lényegesen nagyobb játékerőt képviselnek.

Mindezek tudatában is „sikerült” az adott kalapokból a legveretesebb futballmúlttal rendelkező válogatottat megkapni. Az Európa-bajnokságon az Európa-bajnok és a legutóbbi két világbajnok, másképpen az előző 2016-os Európa-bajnokság négy elődöntőséből három jutott riválisnak. Most a nyári Európa-bajnokság két döntőse (Olaszország és Anglia), valamint az őszi eredmények alapján az 55 európai ország közül a legjobb mérleget felmutató Németország jutott.

Nézzük az egyetlen pozitívumot: a háromból kettő ellen idegenben nagy bravúrt ért el a magyar csapat idén. A németek ellen Münchenben 2-2-t játszott az Eb-csoportszakaszának zárófordulójában, az angolok ellen pedig 1-1-t a Wembley-ben, világbajnoki selejtezőn. A teljes futballtörténelmünkben az angolok ellen ez a legjobb idegenbeli eredmény tétmérkőzésen, a németekkel júniusban játszott először vendégként, tehát nem semleges pályán tétmeccset a magyar válogatott.

A három hazai mérkőzésből egy, az első hazai, biztosan zárt kapus lesz. Ebből a szempontból az olaszok elleni budapesti találkozó tűnik a legsimábbnak, gondolva a 2021-es történésekre, mind az angolok, mind a németek elleni mérkőzés (legalábbis az, amelyik nem lesz zárt kapus, a mérkőzések sorrendje még nem ismert), fogalmazzunk úgy, hogy a korábbiaknál lényegesen nagyobb fegyelmezettséget és önmérsékletet kíván majd a magyar szurkolóktól.

A magyar válogatottnak mind a három rivális ellen negatív a mérlege az utóbbi évtizedekben. Az angolok elleni októberi, londoni 1-1 egy 1962-ben indult rossz sorozatot zárt le, a chilei Mundial Rancaguában elért 2:1-es győzelme óta 2021 őszéig minden tétmérkőzését elveszítette a magyar válogatott az angolok ellen. (Két válogatott ellen hasonlóan rossz a mérlegünk: a portugál és 1984 óta a holland.)

A németek ellen idén nyárig nem játszottunk tétmérkőzést az 1954-es vb óta, a barátságos mérkőzésen mérlege magyar szempontból jobb, mint amit a két válogatott közötti, az elmúlt fél évszázadra jellemző tudáskülönbség sejtetne. A legutóbbi tíz találkozóból csak hármat nyertek meg a németek. Mi kettőt, az egyiket Mezey György (1985), a másikat Lothar Matthäus (2004) irányításával.

A most kisorsolt Nemzetek Ligája-szériában is a saját hazája, a saját nemzete ellen fogja vezetni a meggypiros mezeseket a magyar szövetségi kapitány: Marco Rossi számára kétségtelenül kivételes lesz a Squadra Azzurra elleni két találkozó.

Az olaszok (a háromból az egyedüliek, akik még nem biztosították a helyüket a 2022-es katari világbajnokságon) ellen egészen különleges a magyar válogatott budapesti mérlege. Miközben az is ismert, hogy a hajdanán sokkal szebb napokat látott magyar válogatott 1925 és 1952, Budapesten 1924 és 1955 között nyeretlen volt az olaszok ellen, érdemes kiemelni azt is, hogy a Squadra Azzurra 1940-től napjainkig, hét mérkőzéséből csupán egyet (1996) tudott megnyerni.

Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

2024 végén váratlanul összeomlott a Bassár el-Aszad vezette kormány Szíriában, ezzel pedig egy csapásra megváltozott az ország nemzetközi megítélése. Az előző rezsimmel bizalmatlan vagy teljesen elutasító politikai kapcsolatot fenntartó országok most szinte egymásnak adják át a kilincset Damaszkuszban tett látogatásaik során. A nagy lehetőségről nem akarnak lemaradni az Arab-félsziget gazdag kormányai sem, akik már régóta várták ezt a pillanatot. Korábban már okozott gondokat, hogy a közel-keleti országban külső hatalmak egymással versengtek a nagyobb befolyás megszerzéséért, kérdés, hogy megismételheti-e magát a történelem.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×