Ha három, egyébként közel sem egyenlő hosszúságú szakaszra bontjuk Zidane eddigi vezetőedzői karrierjét, azt látjuk, hogy 2016 és 2018 nyara között volt a legsikeresebb, a 2019-es visszatérését követően, 2020 nyaráig sem voltak rosszak az eredményei, noha gyengébbek, mint az előző periódusban – a mostani idény eddig gyenge.
A madridi sajtó öt pontban foglalta össze a mostani válság okait. Az egyik a bizonytalanság, amelybe belejátszik a sok sérülés és a késői idénykezdet miatti nagyon sűrű menetrend, illetve az emiatt szükségessé vált rotáció is.
Nincs a Real Madridnak kialakult alaptizenegye.
Az eddigi tíz bajnoki mérkőzést csak Tiboaut Courtois játszotta végig (900 perc), a mezőnyjátékosok közül csupán Raphael Varane (810), Karim Benzema (703) és Luka Modric (700) szerepelt legalább hétszáz percen át. A legtöbbet szereplő mezőnyjátékos tehát az utóbbi időben legtöbbet kritizált ász, a francia világbajnok Varane. A legtöbbet játszók tizenegye: Courtois – Lucas Vázquez (436), Varane, Sergio Ramos (676), Mendy (509) – Valverde (539), Modric, Casemiro (584), Kroos (497) – Benzema, Vinícius Júnior (517).
Ha a Bajnokok Ligája-szereplést nézzük, szinte ugyanez a tizenegy jön ki, ott Courtois, Mendy és Varane a szereplési rekorder, a tizenegybe Marco Asencio kerül még be, Vinícius helyére. Feltűnő még, hogy Modric ott azért kevesebb szerepet kapott, mint a bajnokságban (450 percből 281). De jelzi a gyakori változtatásokat, hogy itt sem játszott a három említetten kívül senki sem 360 percnél többet. A hetek óta hiányzó Sergio Ramos és Fede Valverde még mindkét csapatba befér.
Balhátvédben Ferland Mendy – legalábbis a bajnokságban – alig játszott többet Marcelonál (509 és 429), miközben a spanyol elemzők kiemelik, a fénykorán nyilvánvalóan túljutott brazil, akinél csak egyetlen légiós játszott több mérkőzést a Real Madrid hosszú históriájában (Roberto Carlos), egészen elképesztő és különleges mérleggel rendelkezik:
Zidane második korszakának mind a tíz elvesztett mérkőzésén kezdő volt, viszont a csapat 30 veretlen bajnokiján egyszer sem kezdett.
A játékosok – ha hinni lehet a nyilatkozatoknak – Zidane mögött állnak. Különösen a tapasztalt kulcsemberek, akik 2016 óta már 11 trófeát nyertek az edzővel. Ugyanakkor a kritizálók meg azt emlegetik, hogy Zidane még mindig nagyon ragaszkodik a régi gárdájához, Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Casemiro, Modric, Kroos, Benzema még mindig biztosan játszana, ha nincsenek a sérülések. Az biztosan látszik, hogy
Cristiano Ronaldo utóda még mindig nincs meg,
az egy évvel a távozása után a helyére közel 100 millió euróért vett Eden Hazard, részben gyakori sérülései miatt, nem tudja pótolni. A belga, aki a 2018-as világbajnokság egyik legjobb játékosaként érkezett a Bernabéuba, 2019 nyara óta mindössze 28 tétmeccsen játszott, és 3 gólt szerzett.
Az átigazolásiu terveket illetően Zidane már eddig is gyakran konfrontálódott a vezérkarral, miután nem tudta a klub megszerezni első számú jelöltjét, Paul Pogbát. Ugyanakkor az edző visszautasította a klub kötelékébe tartozó, kölcsönadott játékosok, mint Marcos Llorente, Sergio Reguilon vagy Asraf Hakimi visszavételét, beépítését.
A bírálók szerint Zidane a tekintélyével, a motivációs készségével kiválóan dirigált egy „kész” csapatot, de nehezen birkózik a mostani feladattal, amikor új csapatot kellene építenie.
A következő napokban két bajnoki rangadó, a Sevilla elleni és a bajnokság első számú esélyeseként emlegetett Atléticóval szembeni következik, közben pedig még le kell játszani a Borussia Mönchengladbach elleni hazai BL-mérkőzést. Annak tétje a „mindent vagy semmit”: csoportgyőztes és csoportutolsó is lehet még a Madrid.