eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Hosszú Katinka a 200 méter vegyesúszás előfutama után a 18. vizes világbajnokságon a dél-koreai Kvangdzsuban 2019. július 21-én. A szám olimpiai bajnoka és világcsúcstartója 2:07.02-es idővel ért célba.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Hosszú és Milák a második, Kapást a hányinger kerülgette

A kvangdzsui úszó-világbajnokság pénteki előfutamaiból öt magyar versenyző is elődöntőbe jutott, de a 4x200 méteres férfi gyorsváltónak, illetve 800 méter gyorson Késely Ajnának és Kapás Boglárkának sem sikerült a fináléba verekednie magát.

A magyar szemszögből igencsak sűrű délelőtti program a férfi 100 méter pillangóval, a szám két évvel ezelőtti ezüstérmesével, Milák Kristóffal és a riói olimpián második Cseh Lászlóval kezdődött. A 19 éves Milák, aki két nappal korábban 200 méter pillangón Michael Phelps 2009-es világcsúcsát megdöntve diadalmaskodott, 51.42 másodperces idővel a második, míg a kilencedik vb-jén szereplő 33 éves Cseh 51.88-cal a hetedik idővel jutott az elődöntőbe.

"Két napja nem keltem fel ilyen korán, elég fáradt vagyok, de ahhoz képest ez egy jó idő. A tavalyihoz képest ez már javulás, de a két évvel ezelőttihez viszonyítva nem. Délután mindenképpen ötvennel kezdődő időt szeretnék" - nyilatkozta Milák, aki szerint ha az országos csúcsához (50.62 mp) közeli időt tud úszni, akkor reális lehet az ezüstérem, ám véleménye szerint az amerikai Caeleb Dressel meg fogja dönteni honfitársa, Michael Phelps 2009-es világrekordját (49.82 mp).

Cseh László a futam után azt mondta, továbbra is hiányzik valami az úszásából, korábban kevesebb energia befektetésével volt képes ilyen teljesítményre.

"Délután ez sokkal jobb lesz"

Ezt követően Hosszú Katinka ugrott vízbe 200 méter háton, a szám olimpiai- és világbajnoki ezüstérmese 2:08.34-gyel simán nyerte futamát, amivel összetettben a második helyen jutott tovább, majd a tavalyi Európa-bajnokságon bronzérmes Burián Katalin 2:09.70-nel a hetedik idővel biztosította helyét az elődöntőben.

"Ehhez képest sokkal jobb idő kell majd, de most rendben volt az úszás. Délután ez sokkal jobb lesz, ott egy életem, egy halálom. Egy ilyen év után, az izomszakadásomat követően azt mondták, mondjam le a világbajnokságot, ajándék lesz, ha bejutok a döntőbe, míg ha tudom is, hogy a legjobb formában harcban lehetnék a dobogóért" - nyilatkozta Burián.

A gyorsváltó nem szerzett kvótát

A legnépesebb mezőny hagyományosan férfi 50 méter gyorson jött össze, 14 előfutamot rendeztek ebben a számban: Lobanovszkij Makszim 22.11 másodperccel a 13. helyen jutott az elődöntőbe, míg az előző este 100 méteren országos csúccsal hatodik Németh Nándor 22.51 másodperccel a 30. helyen zárt. Előbbi elmondta, messze a legjobb délelőtti idejét úszta, egyértelműen szeretne döntőbe kerülni. Németh hangsúlyozta, neki nagyon rövid ez a táv, hiszen ő általában akkor kezd feljönni százon, amikor a táv háromnegyedénél a többiek elfáradnak, itt viszont nincs ilyen. Hozzátette, soha nem úszott még délelőtt ilyen jó ötvenet, és nagy szüksége van erre a számra is ahhoz, hogy százon tovább fejlődjön.

Bordás Beatrix 50 méter pillangón 26.98 másodperccel a 29. lett, majd következtek a férfi 4x200 méteres gyorsváltók küzdelmei: itt a Kozma Dominik, Bernek Péter, Kalmár Ákos, Németh Nándor összeállítású kvartett 7:13.64 perccel a 15. helyen végzett, így nem szerzett olimpiai kvótát.

Kapást a hányinger kerülgette

Az utolsó délelőtti számban, női 800 méter gyorson az egy nappal korábban 200 méter pillangón aranyérmes, ebben a számban a riói olimpián harmadik Kapás Boglárka 8:50.13-mal a 27. lett, míg a 400-on a dobogóról országos csúccsal, két századdal lemaradó, 1500 méteren hatodik Késely Ajna 8:32.34-gyel a 10. helyen zárt.

"Eredetileg úgy gondoltuk, hogy hátha fel leszek dobva, és összejön egy döntő, de száz méter után be kellett látnom, hogy ez nem igazán volt jó ötlet. Hatszáznál már hányinger kerülgetett, de mondtam magamnak, mégsem állhatok meg, még ha ez is tűnt a legjobb ötletnek, és csak végigúsztam, de nagyon fájt, nagyon nem esett jól, szóval lehet, hogy egy kettő pille másnapján talán mégsem kellett volna belevágnom" - mondta a világbajnok Kapás.

"Igazából ugyanaz történt, ami Budapesten, négyszázon és ezerötszázon sikerült a döntő, de az ezerötön már a második úszás rosszabb lett, a nyolcszáz pedig nem jött össze. Valószínűleg a két négyszáz annyit kivett belőlem, hogy így a végére már nem maradt elég erő. Gyuri bá' kérdezte, mondjuk-e vissza ezt, de mondtam neki, nem, mert az volt a fejemben, hogy ma vagy holnap még le akarom úszni itt az utolsó métereimet. Sokan mondták, ne presszionáljam magam a döntő miatt, de én azért megpróbáltam, mert úgy tanultam, hogy küzdjek az utolsó lehelletemig" - nyilatkozta Késely.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×