Csáky Csongor sikertörténetnek nevezte a Felvidéken tavaly 16 járművel indult iskolabusz-szolgáltatást, amely hozzájárult ahhoz, hogy harminc százalékkal nőtt az első osztályt elkezdők száma a korábbi évek átlagához képest.
A hétfőn átadott 42 buszból négy a felvidéki flottát bővíti, 38 pedig Erdélyben jár majd Brassótól Máramarosszigetig, illetve onnan Temesvárig, és a legkülönbözőbb helyzetű iskolákat segítik - mondta az elnök.
Csáky Csongor hangsúlyozta: vannak olyan mélyszórvány-vidékek, mint Brassó, Beszterce, Torda, Szászrégen, ahol a buszok elsősorban a legkisebbek közlekedését segítik, de a Belényesi-medencében például a magyar nyelvű felső tagozatra eljutást biztosítják.
A buszokkal lehetővé teszik fogyatékossággal élő gyermekeknek magyar intézménybe járását is Nagyszalontán, Érmihályfalván és Nagyváradon, Temesváron pedig a külvárosi területekről járnak a belvárosban levő két magyar oktatási intézménybe - tette hozzá.
Jelezte: szeptembertől az erdélyi és felvidéki iskolabuszok flottája 58-ra bővül, naponta mintegy hatezer kilométert tesznek meg, több mint 720 gyermeket szállítanak otthonaik és az intézmények között.
Csáky Csongor szerint a buszok Erdélyben is segítik a magyar intézménybe iratkozó gyerekek számának emelkedését.
Aradon rég nem látott rekordnyi, 46 iskolakezdő lesz, Nagybányán is jelentősen nőtt az első osztályba iratkozók száma, de Besztercén, Szászrégenben, a Belényesi-medencében vagy éppen Déván is sikerült stabilizálni a magyar nyelvű oktatási intézmények helyzetét - jelentette ki a Rákóczi Szövetség elnöke.