Tíz európai nagyjátékfilm száll versenybe a legjobb látványtervezésért járó díjért az október 12-én kezdődő Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon (ATAFF) Szolnokon.
A filmeket nemzetközi filmes szakemberekből álló zsűri bírálja el, Jean Rabasse francia látványtervező, Peter Webber rendező és Géczy Dávid filmrendező, forgatókönyvíró. A zsűri tagjai a fesztivál ideje alatt mesterkurzusokat is tartanak.
Az 1920-ban játszódó, a Monarchia szétesése utáni Bécset bemutató Hátország című thriller főszereplője a hadifogolytáborból visszatérő Peter Perg (Murathan Muslu), aki a bajtársait tizedelő sorozatgyilkos megtalálásán dolgozik a törvényszéki orvosszakértővel (Liv Lisa Fries).
Edgar Wright zsánerfilmje, az Utolsó éjszaka a Sohóban egy fiatal lány és egy rejtélyes figura hallucinációkkal teli utazásáról szól az 1960-as évek Londonjában. A film főszereplői Thomasin McKenzie és Anya Taylor-Joy, valamint utolsó szerepében látható Diana Rigg.
Mundruczó Kornél Evolúció című filmje a holokauszt traumájának három generáción átívelő hatásáról szól. Három fejezetéből kettő megszakítatlan időben és egyetlen térben játszódó, vágás nélküli - illetve rejtett vágásokkal operáló - hosszú jelenet.
Matteo Garrone rendező komor, felnőtteknek szánt feldolgozást készített a Pinokkióból. Sötét képekből álló alkotása monumetális, szürrealista munka, amely az eredeti könyv történetét felkavaró megközelítésben mutatja be.
Az Istenek völgye egy milliárdos és a Navajo közösség harcáról szól. Lech Majewski sci-fi drámája három egymásba fonódó történetet mutat be, a főszerepben John Malkovich látható.
Fekete komédia is szerepel az elsőfilmes Daria Woszek lengyel rendezőnőtől. A történet főszereplője a menopauza küszöbén álló Mary, aki Szűz Mária-szobrokat gyűjt. A Máriafordulás szürreális látványvilágával száll versenybe.
A szintén elsőfilmes német Michael Venus Rémálom című alkotása a horrorfilmes műfaj elemeit hordozza és kapcsolja össze a hon, a haza és a család fogalmaival. A főszereplőt álmai vezetik el Stainbachba, egy kis faluba.
A poszt-apokaliptikus jövőben játszódik Claudio Cupellini új filmje, amelyet Gipi olasz karikaturista azonos nevű képregényéből adaptált. A filmet - amelynek operatőre Pohárnok Gergely - használaton kívüli erőműveknél forgatták és végig barna-sáros színeket használtak.
A Fiak földje a jelen helyzetünk nyugtalanító tükrét állítja elénk. Az idei Oscar-esélyes észt film, Az utolsók igazi lappföldi western, amelyben egy bányatulajdonos kábítószerrel tömi a munkásait, hogy azok megfeledkezzenek a küzdelmes mindennapokról.
Václav Havel ellenzéki korszakáról készült filmet is bemutatnak. Az 1968 és 1989 között játszódó, Slávek Horák rendezte cseh dráma Havel viharos magánéletére fókuszál, bemutatva az igazságért és a jó ügyért vívott harcát is.