Szeged középkori városmagjának egy részletét tárják fel a Móra Ferenc Múzeum régészei egy belvárosi műemlékrekonstrukción és ásatáson. Az Árpád-kortól egészen a 20. századig terjedő időszakból kerültek elő tárgyi leletek - tájékoztatta a múzeum csütörtökön közleményben az MTI-t.
Mint írják, az ásatáson várostörténeti jelentőségű leleteket tártak fel a régészek:
egy középkorból származó sáncárokra és egy hozzá tartozó, igen jó állapotban lévő fa cölöpsorra bukkantak.
Rendkívül ritkaságnak számít, hogy ilyen épen megmaradt faanyagot tárjanak fel, ezért speciális kormeghatározásra küldenek egy mintasort.
A feltáráson az Árpád-kortól kezdve egészen a 20. századig terjedő időszakból találtak leletanyagot, különböző tárgyakat, épületmaradványokat. Így például gazdag kerámiaanyagot a török korból, aranyozott üvegpoharakat a 18. századból, egy teljesen épen megmaradt bajonettet és egy fa borítású réz távcsövet a 20. század elejéről.
A Palánk városrészt az 1879-es Nagyárvíz után teljesen át- és beépítették, így nagyon ritkán nyílik arra lehetőség, hogy ásatásokat lehessen végezni a középkori városmag területén - jegyzik meg a közleményben.
Jelenleg műemléki házak felújítását végzi Szeged belvárosában, az Oroszlán utcában a KÉSZ Csoport. A munkálatokkal összehangolva a Móra Ferenc Múzeum régészei végeznek régészeti feltárást a Krebsz- és Burger-háznál, mely épületek az egykori szegedi városmaghoz, a Palánkhoz tartoztak.
A restaurációs folyamatok 2021 tavaszán kezdődtek és előreláthatólag 2023 tavaszáig tartanak.