Súlyos aggályát fejezte ki a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége a Magyar Természettudományi Múzeum tervezett elköltöztetésével kapcsolatban, egyhangúlag foglalt állást a kérdésben - tudta meg az intézménytől az Infostart. Az elnökség ugyanakkor támogatta korszerű vidéki tudományos kiállítások létrehozásának szándékát.
Az elnökség szerdán ülésezett, és az alábbi érvek mentén ellenzi a költözést:
- nemzetközi tapasztalatok alapján jelentős károsodással jár
- nehezebb lesz a múzeum megközelíthetősége, a látogatottság markánsan csökken
- a múzeumi tudományos közösségek munkafeltételei nehezednek, részben ellehetetlenülnek
A Magyar Tudományos Akadémia az elmúlt két évben közgyűlési határozatban, tudományos osztályainak állásfoglalásaiban, a közgyűjteményt fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetőjének írt elnöki levélben egyaránt érvelt már, figyelve a fejleményeket. Először a Növénytár került nehéz helyzetbe a Tündérpalota néven ismert népligeti épület felújítása kapcsán. Most a Ludovika épületegyüttesében található részlegekkel és a kiállításokkal együtt az egész múzeum vidékre telepítésének szándéka veszélyezteti a gyűjteményeket és a tudományos tevékenységet.
Közgyűlési határozatba már 2018 tavaszán belefoglalták az állásfoglalást. Az MTA arra kéri a szakminisztériumot, hogy állítson fel bizottságot a fenntartó minisztérium és más érintett intézmények felelős képviselőiből, amelynek feladata a Természettudományi Múzeum körül kialakult helyzet tisztázása, megnyugtató megoldások kialakítása.
Az alapító Széchényi Ferenc - mint az MTA rámutat - szándéka ez volt: „…mindig ugyanazon a helyen maradjon, ahol az irányító országos kormányszerv székhelyét tartja”.
A minisztérium véleményéről az Infostart ITT írt. A költözésről a szakma hallani sem akar. Érveiket is elmondták a tudósok.