Vidnyánszky Attilát választotta ismét elnökének a Magyar Teátrumi Társaság, a testület tisztújító közgyűlésén. A Nemzeti Színház igazgatója hangsúlyozta: számos fontos eredményt értek el az elmúlt években, ám az eltelt időszak rávilágított az előadó-művészeti törvény hiányosságaira, hibáira is.
"Az előadó-művészeti törvény alapoktól való áttekintése szükségeltetik, egy sor kérdés újragondolást igényel, ez az egyik fő témánk."
A Nemzeti Színház igazgatója hozzátette: fontos cél a társulati működés megerősítése, az erre vonatkozó jogszabályok, szerződtetési feltételek harmonizálása. A közgyűlés egyik fő témája természetesen a kulturális tao eltörlése volt.
"Én már a bevezetésekor jeleztem, a törvény tárgyalásakor, hogy rengeteg gazemberséget és anomáliát fog szülni a tao, és sajnos minden, amit 2008-ban, 2009-ben előre jeleztünk, beigazolódott."
Vidnyánszky Attila hangsúlyozta: a kőszínházakat és a függetleneket egyaránt érinti a változtatás, amelynek célja, - miként fogalmazott - hogy megszüntessék az elmúlt években tapasztalt súlyos visszaéléseket.
"Én azt tartom fontosnak, és ezt is érzem, hogy nincs olyan szándék, hogy bármelyik szegmensét a magyar színházi életnek ellehetetlenítsék."
A rendező megjegyezte: a tao helyett biztosított állami forrás elosztásának mikéntje a legfontosabb kérdés, ez ügyben számos egyeztetés zajlik a hattérben. Vidnyánszky Attila az InfoRádiónak beszélt arról is, hogy ő milyen elosztást tartana megfelelőnek.
"Én úgy gondolom, hogy
a pénzek egy része normatív támogatásként kéne, hogy visszakerüljön az intézményekhez, mert annak idején, amikor bekerült a rendszerbe a tao, a fenntartók a tao növekedésének arányában folyamatosan vonultak ki,
csökkent a színházak számára nyújtott pénz. Ha tehát most megszűnik a tao, alaptevékenységekre sem lesz pénz" - mutatott rá. Vidnyánszky szerint a pénz egy része pályázható lehetne.
Az ígért állami támogatás elosztásának módjáról az emberi erőforrások minisztere dönt majd, a tárca azonban egyelőre nem nyilatkozik a kérdésben.
A Magyar Teátrumi Társaság mai közgyűlésén négy alelnököt is választottak. Az eddigi tagok - Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház; Pataki András, a Soproni Petőfi Színház és Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója mellé bekerült az elnökségbe Cseke Péter, a kecskeméti Katona József Színház vezetője is.