eur:
402.22
usd:
371.69
bux:
90508.42
2025. március 31. hétfő Árpád

Újabb hullámot vetett a botrány a Svéd Akadémián

A Svéd Akadémia lemondásra szólította fel az összeférhetetlenségi és szexuális zaklatási botrányban érintett tagját. Az elmúlt hónapok egyre kínosabb ügyei jócskán megtépázták a svéd akadémia hírnevét, ezért idén nem is adják ki az irodalmi Nobel-díjat.

Már tavasszal a Svéd Akadémia egyik tagjának korrupciós, és férjének zaklatási botrányaitól volt hangos a nemzetközi sajtó, így május elején arról határoztak, hogy idén nem adják át az irodalmi Nobel-díjat; a tervek szerint viszont jövőre két elismerésről döntenek majd.

A díjat odaítélő Svéd Akadémia most lemondásra szólította fel az összeférhetetlenségi és szexuális zaklatási botrányban érintette Katarina Frostensont. A svéd költőnő korábban nem jelentette be, hogy férjével együtt társtulajdonosa egy olyan vállalkozásnak, amely korábban az akadémia pénzzel támogatott. Ezenkívül férjét, Jean-Claude Arnault kulturális menedzsert 18 nő vádolta meg szexuális zaklatással és erőszakkal. Október elején egy svéd bíróság két év börtönbüntetést szabott ki Arnault-ra az egyik ügyben.

S ami korábban csak feltevés volt, azt a Svéd Akadémia belső vizsgálata igazolta: Arnault 1996-tól hét alkalommal, még a díjazottak bejelentése előtt kiszivárogtatta a Nobel-díjasok nevét.

Az akadémia szóvivője – az MTI tudósítása szerint a Reutersnek úgy fogalmazott: a tagok egyhangúlag úgy döntöttek, hogy felkérik Frostensont, önként mondjon le tagságáról. Ha ez nem történik meg, új független vizsgálatot indítanak vele szemben az akadémiai szabálysértések miatt". A szóvivő szerint ugyanis a korábban folytatott vizsgálat nem volt kielégítő. Az akadémia – a botrányok után - módosított szabályzata értelmében Frostenson a férje cselekedeteiért is felelősséggel tartozik, az élethosszig tartó testületi tagság megszüntetésével pedig lehetővé vált a tagok cseréje.

A testület azért is van szorult helyzetben, mert a Nobel-alapítvány igazgatója nemrég arról beszélt, hogy megvonhatják tőlük az irodalmi Nobel-díj odaítélésnek a jogát, ha nem tesznek hathatós intézkedéseket a megcsorbult hírnevük helyreállítására.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. Gazdasági események szempontjából a német kiskereskedelmi forgalom, valamint olasz és német inflációs adatokra ajánlott figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×