A tárca régóta egyeztet a szakmai szervezetekkel, így a tervezet sok részletét általános konszenzus övezi. A véleményezésre kiküldött javaslatban azonban még a meghívásos pályázat lehetősége is felmerül.
A Heti Válasz írt először arról, hogy a kormány módosítaná az előadóművészeti törvényt. A cikk szerint Jordán Tamás szombathelyi kinevezésének kínos huzavonája miatt került erre sor, az InfoRádió által megkérdezett színházi szakemberek azonban azt mondják: régóta tart az erről szóló egyeztetés, amelybe a szakmai szervezeteket is bevonta a tárca.
A tervezetet az érintett szervezeteknek hétfő kora délután küldte el véleményezésre – péntek délelőtti határidővel. Azaz
három és fél napot adtak a módosításhoz érkező javaslatok, észrevételek kidolgozására.
A kormány a szabályozást kétféleképpen, A és B-változatban készítette el. A tervezet sok passzusát egyetértés övezi, a Magyar Színházi Társaság például támogatná azt a módosítást, amely öt éves előadóművészeti intézménynél eltöltött szakmai tapasztalat helyett három éves vezetői tapasztalathoz kötné az igazgatói kinevezés feltételét. Úgy vélik: a vezetői tapasztalat sokkal többet jelent, mint ha valaki színészként vagy alkotóként tölt el hosszabb időt egy kulturális intézményben, ugyanakkor
a szakirányú végzettséggel nem rendelkező igazgató mellett kötelezőnek tartanák egy szakirányú végzettséggel rendelkező művészeti vezető alkalmazását.
A szakirányú végzettség alól pedig eddig is adhatott felmentést a miniszter – jegyezte meg egy színházigazgató forrásunk.
A Magyar Színházi Társaság a módosításhoz küldött javaslataiban hangsúlyozta: fontos, hogy a beadott pályázat szövege nyilvános legyen.
A tervezet B változata viszont alapvetően módosítaná a jelenlegi eljárást:
lehetővé tenné, hogy a fenntartó döntsön: nyílt vagy meghívásos pályázatot ír ki az intézmény igazgatói posztjára.
Ez a Magyar Művészeti Akadémia javaslata, amelyet – úgy tudjuk - korábban a miniszter szakmai tanácsadó testülete, a Színházművészeti Bizottság nem támogatott, és a Magyar Színházi Társaság sem ért egyet vele. A Magyar Teátrumi Társaságot is megkerestük a kérdésben, egyelőre nem kaptunk választ.
Az InfoRádió megkereste az MMA színházi tagozatának több tagját, ám ők nem tudtak a javaslatról. Az is kiderült, miért. Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára elmondta: az előterjesztő rendkívül szűkös határidőt szabott a javaslatok kidolgozására, ezért belső konzultációra csak a tagozathoz kötődő vezetőkkel volt lehetőség.
Kucsera Tamás Gergely ugyanakkor hangsúlyozta: a meghívásos pályázat csak egy lehetőség, a fenntartó döntése, hogy él-e ezzel. Hozzátette: a javaslatban is szerepel - és nagyon fontosnak tartják - , hogy a pályázat – meghívásos esetben is – ugyanolyan feltételek mellett valósuljon meg, mint egy nyílt eljárás, azaz a folyamat szakmai színvonala és nyilvánossága biztosított legyen.
Az InfoRádió megkereste a kultúráért felelős államtitkárságot is, ám egyelőre nem kaptunk választ.