eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

"A kezdetektől fogva gyűlöltem a miniszterelnököt"

Az irodalmi Nobel-díj nyertese szerint a 2001. szeptember 11-ei amerikai terrortámadás nem volt olyan különleges, mint ahogy az amerikaiak hiszik.

A 88 éves Doris Lessing, aki a többi között Az ötödik gyermek, az Énekel a fű, Az arany jegyzetfüzet című regényeket írta, azt mondta, hogy a támadások, amelyek végül George Bush amerikai elnök terrorellenes háborújához vezettek, nem voltak annyira rendkívüliek, mint ahogy az Egyesült Államokban azt gondolják.

Néhány amerikai azt fogja hinni, hogy őrült vagyok. Sok ember meghalt, két jelentős épület ledőlt, de ez sem annyira borzalmas, sem annyira különleges, mint ahogy hiszik. Õk nagyon naiv emberek, vagy megjátsszák, hogy azok - nyilatkozta az idős brit írónő az El Pais című spanyol lapnak.

Tudják, hogy mit felejtenek el az emberek? Azt, hogy az IRA bombákkal támadt a kormányunkra - fakadt ki Doris Lessing.

Az Ír Köztársasági Hadsereg fegyveresei 1984-ben bombát robbantottak egy brightoni szállodában, ahol a konzervatív párt éves konferenciájára érkező politikusok, köztük Margaret Thatcher miniszterelnök megszállt. Az akcióban öt ember életét vesztette, 34-en megsebesültek.

"Én még mindig estélyiben voltam. Denis (Thatcher - a szerk.) csak felkapott egy öltönyt a pizsamájára és gyorsan fogtunk még egy-két ruhadarabot, hogy magunkkal vigyük (...), törmelék volt mindenütt, és az épület előtt is minden tele volt törmelékkel" - mondta akkor a Vaslady a BBC-nek.

Az IRA több mint harminc éven át tartó "háborújában" 3.700-nál is többen haltak meg, több tízezren megsebesültek.

Doris Lessing mindemellett igen hevesen kritizálta George Bush amerikai elnököt és Tony Blair volt brit kormányfőt.

A kezdetektől fogva gyűlöltem őt - fogalmazott az írónő. Hozzátette: "Sokunk utálja Blairt. Úgy gondolom, hogy katasztrófa volt Nagy-Britannia számára, és sok évet szenvedtünk miatta".

Ez egy kis show-man, aki egy csomó problémát okoz majd nekünk, mondtam, amikor megválasztották. Így is lett. Csakúgy, mint Bush, aki egy világcsapás. Mindenki torkig van már vele - tette hozzá a Nobel-díjas művész.

Doris Lessing szerint az amerikai elnök vagy buta, vagy nagyon okos. Hozzátette: nem szabad elfelejteni, hogy George Bush egy olyan társadalmi osztály tagja, amely profitál a háborúkból.

Az írónő, aki a mai Irán területén született, kijelentette: gyűlöli a perzsa államot és a teheráni kormányt, mert az kegyetlen és gonosz.

Emlékezzünk csak, mi történt az elnökükkel New Yorkban. Gonosznak és kegyetlennek nevezték a Columbia Egyetemen. Bámulatos! Ennél keményebben kellett volna fogalmazniuk! Az olaj miatt azonban senki nem kritizálja őt - mondta Doris Lessing.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Vasárnap tartják az osztrák parlamenti választásokat, amelyen története során először a dobogó első helyén végezhet a sokak által szélsőjobboldalinak nevezett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A közvélemény-kutatásokban szorosan mögötte áll a jelenleg is a kormány fő erejét adó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), amely koalícióra lépni ugyan hajlandó lenne a tőle jobbra álló párttal, de csak akkor, ha nem annak első embere, Herbert Kickl lesz a kancellár. Könnyen lehet azonban, hogy az FPÖ-ellenes protestszavazatok az ÖVP-t repítik az első helyre: ebben az esetben legnagyobb valószínűséggel a két párt koalícióban kormányozhat majd, néppárti vezetéssel. Jelen pillanatban e két párt koalíciója tűnik a legvalószínűbbnek, ami az jelenti, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló FPÖ kormányra kerülése révén oroszbarátabb irányba tolódik el Ausztria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×