Legalább 12,3 millió - 15-64 év közötti - európai használt életében legalább már egyszer MDMA-, vagy ismertebb nevén ecstasytablettát - tájékoztatott közös jelentésben az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol, valamint az Európai Unió lisszaboni székhelyű Kábítószer-ügynöksége (EUDA).
Az európai piacot a termeléstől a kereskedelmen és forgalmazáson át a felhasználásig követő jelentés szerint
az ecstasytabletta európai kiskereskedelmi piacának értéke a becslések szerint évente legalább 594 millió eurót tesz ki, ami mintegy 72,4 millió MDMA-tablettának felel meg.
A jelentés kiemeli, hogy az ecstasytablettákban található MDMA mennyisége növekedésének éveit (2011-2019) követően a tendencia megfordult. Az ecstasytabletta átlagos MDMA-tartalma a 2019-es 170 mg-ról 2022-re 144 mg-ra csökkent. Ennek ellenére még mindig erős MDMA-tartalmú tabletták találhatók az illegális kábítószer-kereskedelem piacain. Az MDMA értékesítése szempontjából a közösségi média platformjai és egyéb üzenetküldő alkalmazások különösen dinamikus kereskedelmi csatornákká váltak.
A jelentéstevők közölték, hogy az európai bűnözői csoportok mindig a helyzethez igazítják és fejlesztik az MDMA-termelést. Kereskedelmi módszereik egyre kifinomultabbá válnak, működésüket új országokra és régiókra terjesztik ki. Az uniós kábítószerpiacon kívül az Európában előállított MDMA-szállítmányok fő célpontjai Ázsia és Óceánia, de vannak arra utaló jelek, hogy Latin-Amerika is egyre fontosabb piaccá válik.
A jelentésben azt is megjegyezték, hogy a Latin-Amerika és Európa közötti kábítószer-kereskedelmi útvonalakat hagyományosan az Európába irányuló kokainexport uralja. Jelentések szerint azonban ezeket az útvonalakat az MDMA ellenkező irányú forgalmazására is használják. Ez azt jelenti, hogy egyes esetekben
az EU-ban és Latin-Amerikában is működő bűnözői csoportok barterügyleteket folytatnak, amelynek során az MDMA-t kokainra cserélik, pénzforgalom nélkül.
Kitértek arra is, hogy az MDMA-gyártása tüzet vagy robbanást okozhat, növelve a lakosság egészségének és testi épségének, illetve az előállító létesítmények körüli területek károsodásának kockázatát. Az MDMA előállítása jelentős mennyiségű vegyi hulladékot is termel. Becslések szerint a szóban forgó kábítószer gyártása során az EU-ban 2021-ben 1155 és 3191 tonna közötti vegyi hulladék keletkezhetett, amelyet jellemzően az előállítás helyszíneitől távol helyeztek el, többnyire illegálisan. Ez egészségügyi kockázatokkal, környezeti károkozással jár és a terület költséges tisztítását vonja maga után - tették hozzáa jelentés készítői.