Az észak-görögországi Tempe városában 2023. február 28-án egy személyvonat frontálisan ütközött egy szembejövő tehervonattal. A balesetben 57-en vesztették életüket és sokan megsérültek. Az áldozatok közül sokan hosszú hétvégéről visszatérő egyetemi hallgatók, 11-en pedig vasúti dolgozók voltak. A balesetért eddig a vasúttársaság néhány tisztségviselőjét vonták felelősségre. Az eseményt követő közfelháborodás során azonban sokan „intézményi kudarcnak” minősítették a történteket, és politikusok felelősségre vonását követelték. Az athéni parlament előtt szerdán is tüntetést terveznek.
A parlamenti bizottság létrehozását, amelyet a legnagyobb ellenzéki párt kezdeményezett, a 277 képviselő támogatta a 300 fős testületben. A vizsgálódás Hrisztosz Triantopulosz, a polgári védelmi miniszter helyettesének személyét érinti, ő a baleset idején tárca nélküli miniszteri tisztséget töltött be. A keddi parlamenti szavazás előtt lemondott tisztségéről, hogy támogassa a vizsgálatot, amelynek célja felderíteni, követett-e el valamilyen mulasztást a baleset kapcsán. Triantopulosz tagadta, hogy bármiféle mulasztáshoz lenne köze.
Görögország legsúlyosabb vonatbalesetének ügyében még mindig tart a hatósági nyomozás. Az áldozatok hozzátartozói korábban többször is bírálták az athéni kormányt amiatt, hogy nem kezdeményezte parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását, amely megállapíthatná az esetleges politikai felelősséget az ügyben. Sokak szerint a hatóságok igyekeztek elfedni a bizonyítékokat a baleset helyszínén azzal, hogy a tragédia után rövid idővel kaviccsal szórták fel a területet. Triantopulosz, aki miniszterként személyesen is a baleset helyszínére sietett, alaptalannak nevezte ezeket a vádakat.
Hrisztosz Papadimitriu, a baleset után néhány hónappal létrehozott, közlekedési balesetekkel foglalkozó nyomozóhatóság vasúti részlegének vezetője a Katimerini című görög lapnak múlt héten elmondta: elképzelhető, hogy a hatóságok tudatlansága és nemtörődömsége miatt veszhetett el jelentős mennyiségű bizonyíték a baleset helyszínén.