eur:
400.81
usd:
371.15
bux:
89584.17
2025. április 2. szerda Áron
Ryanair Boeing 737-8AS takes off from PRG Airport
Nyitókép: RafalSzmidt/Getty Images

Kiderült, most mennyi légijáratra jut egy halálos baleset

Azt is közölte a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség, hogy melyek voltak a leggyakoribb repülőbaleset-típusok.

A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) 2024-es évre vonatkozó biztonsági jelentése szerint bár az előző évhez mérve több baleset volt, az ötéves átlaghoz képest kulcsfontosságú paraméterekben is javulást mutat a légiközlekedés biztonsága - írta az Airportal.hu.

A szervezet adatai szerint 2024-ben 880 000 járatra jutott egy baleset, azaz egymillió járatra nézve 1,13 volt a baleseti ráta, amely az 1,25-ös ötéves átlagnál kedvezőbb, ugyanakkor meghaladja a 2023-ban mért 1,09-es, rendkívül alacsony értéket.

A tavalyi évben 40,6 millió járat közlekedett világszerte az IATA számai szerint, ebből hét esetében történt halálos kimenetelű baleset (ebből 5 sugárhajtású és 2 turbólégcsavaros repülőgéppel). Ez magasabb, mint az ötéves átlag szerinti évi öt halálos baleset, és a 2023-as évi egyetlen ilyen eseménynél jelentősen több.

2024-ben a leggyakoribbak a repülőgépek farokrészének a futópályához ütközésével járó, valamint a futópálya-elhagyásos (letérés/túlfutás) balesetek voltak.

A halálozási kockázat továbbra is alacsony, 0,06 volt 2024-ben, amely ugyan duplája a 2023-as értéknek, a mutató az ötéves átlag (0,10) alatt van.

Az év végén bekövetkezett, nagy visszhangot kiváltó katasztrófák ellenére a repülésbiztonság hosszú távú története folyamatos javulást mutat – emelte ki az IATA közleménye. Egy évtizeddel ezelőtt az ötéves átlag szerint (2011-2015) 456 000 repülésre jutott egy baleset, míg a 2020-2024 közötti időszakban átlagosan 810 000 repülésre.

Az IATA mindemellett figyelmeztetett a konfliktusövezetekben tapasztalt kockázatok növekedésére, valamint a globális műholdas navigációs rendszerek (GNSS) zavarásával kapcsolatos egyre gyakoribb incidensekre is.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Száj- és körömfájás: a teljes magyar állatállomány kipusztulhat a miniszter szerint

Száj- és körömfájás: a teljes magyar állatállomány kipusztulhat a miniszter szerint

Újabb magyarországi szarvasmarha-telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás - jelentette be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az InfoRádió Pásztor Szabolcs országos főállatorvosnál érdeklődött a részletek után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.02. szerda, 18:00
Vágujhelyi Ferenc
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
Brüsszel titkos aduásza: egyetlen tollvonással kiüthetik az amerikai hightech-ipart

Brüsszel titkos aduásza: egyetlen tollvonással kiüthetik az amerikai hightech-ipart

Miközben Donald Trump április 2-án újabb vámokat jelent be – saját „felszabadítási napja” alkalmából –, az Európai Unió is mérlegeli, milyen eszközökkel válaszolhat. Tobias Gehrke, az ECFR (European Council on Foreign Relations) kutatója szerint az EU-nak több ütőkártyája van, mint gondolnánk. A szakértő a L'Expressnek részletesen feltérképezte azokat a válaszlépéseket, amelyeket Brüsszel alkalmazhat az amerikai nyomásgyakorlásra, és úgy véli: „Európa nem méri fel a saját erejét – pedig van miből gazdálkodnia.” Az EU akár a teljes amerikai chipgyártást is kiütheti egyetlen lépéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×