Herbert Kickl kancellárjelölt, a radikális jobboldali FPÖ vezetője, valamint Christoan Stocker, a konzervatív ÖVP ideiglenes elnöke megállapodott abban, hogy a súlyos költségvetési hiány miatt az országot fenyegető uniós deficiteljárás elkerülése érdekében a hivatalba lépő kormánynak az elkövetkező években 6,3 milliárd eurót kell megtakarítania. A részletek kidolgozását a szakértőkre bízták, így azok nagy részét csütörtökön a Szabadságpárt pénzügyi szóvivője, Hubert Fuchs és a Néppárt illetékese, August Wöginger ismertette.
Az ORF közszolgálati médium beszámolója szerint a leendő új kormány elsősorban az adminisztrációs, illetve közigazgatási kiadásokon kíván spórolni. Mindez a minisztériumok tevékenységét, a kormányzati hirdetéseket, a munkaszerződéseket érintené, és 1,1 milliárd eurót hozna a házhoz. A tervezett intézkedések áldozatául esne a klímavédelem ösztönzése érdekében évente folyósított 500 eurós úgynevezett klímabónusz, továbbá az állami munkaadók által finanszírozott, a munkavállalók számára biztosított oktatási támogatás. A munkanélküliek számára megszűnne az ideiglenes kereseti lehetőség, azaz marad pusztán a szociális segély.
Az ORF szerint a másik nagy intézkedési csomag az adórendszer hiányosságainak megszüntetését irányozza elő, ami 920 millió eurós megtakarítást eredményezne. Magasabb adókat vetnének ki a dohánytermékekre, a szerencsejátékokra és a digitális platformok használatára. Jelentősen módosulna az ingatlanvásárlási illeték, és drágulnának a jogosítványok, illetve a forgalmi engedélyek is.
"A tervezett intézkedéscsomag azt bizonyítja, hogy el kívánjuk kerülni a uniós deficiteljárást" – hangoztatta a a Szabadságpárt tárgyalója. Megismételte a pártelnök, Herbert Kickl hét eleji kijelentését, hogy a két párt három nap alatt elérte mindazt, amit a kormányalakítással tavaly októberben megbízott, azóta lemondott Karl Nehammer néppárti kancellárnak a szociáldemokrata párttal és a liberális NEOS-szal száz nap alatt sem sikerült. Minderre Wöginger ugyanúgy reagált, mint Christian Stocker a hét elején, miszerint a három párt a száz nap alatt mindent előkészített, ezért nekik most "könnyű dolguk" volt.
Fuchs közölte, hogy a megtakarítási tervet már átadták Brüsszelnek. "Bízunk abban, hogy a következő napokban pozitív választ kapunk" – jelentette ki.
Elemzők szerint a költségvetési hiányt csökkenteni hivatott előzetes megállapodás erősíti a kétpárti koalíció megalakulásnak esélyét. Ugyanakkor az álláspontok jelentősen különböznek olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a NATO-hoz való viszony, illetve a semlegesség kérdése, nem utolsó sorban pedig az Európai Unió melletti, a Néppárt által képviselt határozott elkötelezettség.
Ezt erősítette meg a két párt képviselőinek előző napi közvetett vitája. Két szabadságpárti képviselő ugyanis egy nyilvános rendezvényen a Der Standard című lap tudósítása szerint szánalmasnak minősítette a Néppárt uniós politikáját. Szerintük az EU-ból "tulajdonképp" ki kellene lépni. Az ÖVP erre írásos közleményben reagált, hangsúlyozva, hogy a lehetséges kormányprogramnak a határozott Európa-pártiságot kell tükröznie. Ausztriának az EU megbízható és konstruktív tagjának kell maradnia., "Velünk nem lesz Öxit" – szögezte le az állásfoglalás.