A kisebbségi témakörrel foglalkozó egyetlen, több mint negyvenéves múltra visszatekintő uniós munkacsoport feladatainak folytatását az EP minden politikai csoportjából származó, közel negyven EP-képviselő támogatta. Az RMDSZ európai parlamenti képviselői Románia 2007-es uniós csatlakozása óta tevékenyen vesznek részt a munkacsoport munkájában - olvasható Vincze Loránt sajtóirodájának közleményében.
Gál Kinga fideszes EP-képviselőt, a Patrióták Európáért EP-frakció alelnökét, aki - mint megjegyezték - két évtizede vesz részt a munkacsoport munkájában, Vincze Loránt javaslatára választották tiszteletbeli elnökké.
A brüsszeli közleményben Vincze Loránt kiemelte: az uniós parlament kisebbségi munkacsoportjának nagymértékű támogatása annak bizonyítéka, hogy a régi és új EP-képviselők között sokan vannak, akik fontosnak tartják, hogy az Európai Unió foglalkozzon az őshonos nemzeti és nyelvi kisebbségekkel, és jogszabályokat alkosson a védelmükben.
Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöki pozícióját is betöltő Vincze Loránt reményét fejezte ki, hogy a kisebbségvédelem terén szerzett nemzetközi tapasztalatai, illetve a Minority SafePack nevű európai polgári kezdeményezés kapcsán kiépített kapcsolatrendszere révén még eredményesebbé lehet tenni a munkacsoport tevékenységét.
"Az európai párbeszéd hasznos tapasztalatokat eredményezett, erősíti érveinket, hiszen a romániai magyarok érdeke, hogy Európa figyeljen az őshonos kisebbségekre, biztosítson jogvédelmet és támogatást számukra, én továbbra is ezért fogok dolgozni" - tette hozzá a közlemény szerint az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportjának új elnöke.
Gál Kinga közleményében úgy fogalmazott: "szívügyemnek tekintem a nemzeti kisebbségi munkacsoportot, melynek immár legrégebbi tagja vagyok". Emlékeztetett arra, hogy 2004 óta ő vezeti a munkacsoportot.
A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy "sok hangzatos ígéret és szöveg ellenére" az európai hagyományos nemzeti és nyelvi kisebbségek még mindig nem rendelkeznek megfelelő védelemmel az Európai Unióban. A munkacsoport lehetőséget teremt arra, hogy a határon túli magyar közösségek védelme napirenden maradjon az európai intézményekben.
"Megtiszteltetés, hogy az elmúlt húsz éves elnökségi tevékenységem elismeréseként tiszteletbeli elnökként folytathatom az érdekvédelmet" - tette hozzá Gál Kinga.