eur:
413.53
usd:
404.62
bux:
82364.69
2025. január 13. hétfő Veronika
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke nagyszebeni találkozójukon az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozójának napján, 2019. május 9-én.
Nyitókép: MTI/Szecsődi Balázs

Szakértő: a lengyel uniós elnökség újraindíthatja a hetes cikkely szerinti eljárást Magyarország ellen

Lengyelország az uniós soros elnöksége idején kiemelten a biztonságpolitikára, a mezőgazdaságra és az energiabiztonságra fog fókuszálni. A magyar jogállamiságról szóló elmarasztaló jelentést is napirenden tartja majd Varsó – mondta Máthé Réka Zsuzsanna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársa.

Január 1-jétől Lengyelország vette át Magyarországtól az Európai Unió soros elnöki tisztét a következő fél évre. A "Biztonság, Európa!" mottóval indított lengyel elnökség prioritásai a biztonság hét dimenzióját, ezen belül a katonai, a gazdasági és az energiabiztonságot foglalják magukban.

"A magyar uniós elnökség idején elfogadott versenyképességi paktum a lengyel elnökségnek is számos intézkedést jelent" – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársa. Máthé Réka Zsuzsanna kiemelte: 2025 júniusáig a bizottságnak konkrét javaslatokat kell előterjesztenie a kis- és közepes vállalkozásokra háruló adminisztratív vagy szabályozásból eredő követelmények 25 százalékos csökkentésére. Egy másik intézkedés az egységes piac stratégiájának elmélyítésére kell vonatkozzon. Ezeken kívül kiemelt szempont még a digitális átállás felgyorsítása az európai állampolgárok adatainak biztonsága érdekében.

Máthé Réka Zsuzsanna felhívta a figyelmet arra, hogy a lengyel elnökség programja az energiabiztonság szempontjából foglalkozik a versenyképességgel. A cél, hogy minél kevesebb energiahordozót importáljon az Európai Unió Oroszországból, emellett Varsónak hangsúlyos lesz a programjában a mezőgazdaság. A szakértő arra is kitért, hogy már január 3-án, a lengyel elnökség megnyitója alatt tüntetéseket szerveztek a gazdák az uniós agrárpolitika ellen. A demonstrálók az uniós zöld megállapodás leállítását követelő petíciót adtak át az Európai Bizottság varsói kirendeltségénél. Kiemelte azt is, hogy Lengyelország leghangsúlyosabb témája a biztonságpolitika lesz:

teljes apparátusával és meggyőződéssel képviseli azt a törekvést, amely szerint Ukrajnát minden szempontból támogatni kell a háborúban, ameddig csak lehet.

Az aktuális lengyel kormány megpróbálja napirendre tűzni az uniós alapszerződések hetes cikkelye szerinti eljárás Magyarország elleni újranyitását. A szakértő szerint kérdéses, hogy a következő fél évben ezt megfelelő mértékben elő lehet-e készíteni, ugyanakkor a júliustól kezdődő dán elnökség Ukrajna támogatása mellett a jogállamiságra fókuszál majd, ezért várható, hogy 2025-ben valamelyik soros elnökség alatt újra elindulhat a Magyarország elleni eljárás.

A magyar jogállamiságról már január 28-án szó lesz az EU Általános Ügyek Tanácsában. A Magyarországra vonatkozó értékelés mellett a portugál, a román és a szlovén jogállamisági helyzet lesz a miniszterek előtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×