eur:
409.57
usd:
390.4
bux:
80341.73
2024. december 13. péntek Luca, Otília
Nyitókép: Pixabay

Még mindig sokan döntenek az eutanázia mellett Kanadában

Az országban 2016-ban legalizálták a kegyes halált, és azóta is egyre emelkedett az igénybe vevők száma. Most először lassult a növekedés, de továbbra is sokan választják ezt a lehetőséget.

Kanadában ismét közzétették az elmúlt év eutanáziával kapcsolatos statisztikáit. Ezek szerint összesen 15 300 ember kérte, hogy orvosi beavatkozással segítsék hozzá a halálhoz. Ez a szám a teljes lakosságban bekövetkezett haláleseteknek a 4,7 százalékát teszi ki - írja a BBC híradása nyomán az Index.

2016-os legalizálása óta most először tapasztalható lassulás az eutanáziát kérők növekedésében. A friss adatok szerint 16 százalékkal többen kérték az eutanáziát az előző adatokhoz képest, míg a korábbi években átlagosan 31 százalékos emelkedés volt ezen a téren. Arra nem tér ki a jelentés, hogy minek köszönhető a visszaesés.

Az eutanáziát választók csaknem mindegyike, összesen 96 százaléka a beavatkozás nélkül is életét vesztette volna, míg a fennmaradó 4 százaléknak hosszan tartó krónikus betegségben szenvedett.

A halálhoz segítést igénylők átlagéletkora 77 év, a leggyakoribb indok pedig a rákos megbetegedés volt. Most először közölt viszont a jelentés etnikai hovatartozással kapcsolatos adatokat is. Ennek megfelelően az eutanáziát igénylők 96 százaléka fehér bőrű volt, miközben az ország teljes lakosságának csak 70 százalékát adják a fehérek. A második csoport a listán az ázsiai származásúak voltak 1,8 százalékkal. A földrajzi adatokból kiderült az is, hogy a legtöbben Québec államban kérték a "kegyes halált", az esetek 37 százaléka történt itt.

Kanada egyike azon kevés országnak, ahol legalizálták az eljárást. Ilyen még Ausztria, Spanyolország, Ausztrália és Új-Zéland is. A kanadai törvényhozók jelenleg azon dolgoznak, hogy az eutanáziához való jogot a testi megbetegedéseken túl a mentális betegségekre is kiterjesszék, így a tervek szerint 2027-től ilyen jellegű problémák esetén is lehet majd igényelni a beavatkozást.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: a Nyugat elnéző marad, amíg Izrael elvégzi a piszkos munkát a Közel-Keleten

Szakértő: a Nyugat elnéző marad, amíg Izrael elvégzi a piszkos munkát a Közel-Keleten

Ha egy radikális rezsim kerül hatalomra Szíriában, akkor akár hosszan elnyúló gerillaháborút is indíthat Izrael ellen – mondta az InfoRádióban Csepregi Zsolt. Az Izrael-szakértő szerint a zsidó állam hasznos szolgálatot tett a Nyugatnak azzal, hogy megsemmisítette a szíriai stratégiai fegyverrendszerek nagy részét, a Golán-fennsík feletti ellenőrzés miatt viszont egy újabb komoly konfliktus éleződhet ki a térségben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.13. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Mi történik, ha leáll az ukrajnai gáztranzit? Ezt vizsgálta a kiszivárgott uniós jelentés

Mi történik, ha leáll az ukrajnai gáztranzit? Ezt vizsgálta a kiszivárgott uniós jelentés

Az Európai Tanács Főtitkárságának kiszivárgott jelentése szerint az idei télen az EU energiaellátása biztonságban van, köszönhetően a magas szintről induló gázkészleteknek és annak, hogy az ukrán-orosz gáztranzit kiesésével jelentkező 14 milliárd köbméter gázmenyiséget alternatív forrásokból pótolni lehet. Ugyanakkor a dokumentum hangsúlyozza, hogy az LNG-készletekért folyó verseny és a hideg időjárás miatt gyorsabban csökkenő tárolói kapacitás az önkéntes keresletcsökkentést is szükségessé teszi – olvasható a Context által közzétett uniós dokumentumban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×