Nincs könnyű dolga az egyelőre ideiglenesen hivatalban lévő osztrák kancellárnak. A szeptember végi parlamenti választások nyomán Alexander Van der Bellen államfő a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt győzelme ellenére Karl Nehammert bízta meg kormányalakítással. A konzervatív Osztrák Néppárt elnöke, aki 2021 decemberében lett Ausztria kancellárja, koalíciós partnernek az addig ellenzékben lévő szociáldemokrata pártot (SPÖ) és a kis liberális pártot, a NEOS-t (Új Ausztria és Liberális Fórum) választotta.
A koalíciós tárgyalások novemberben kezdődtek. A három párt az első hetekben szakértőkből álló tárgyalócsoportokban igyekezett egyezkedni, és időnként a pártvezetők rövid értékelést adtak. Korábban olyan jelzések láttak napvilágot, hogy az ÖVP, az SPÖ és a NEOS karácsony előtt megállapodásra jut, értesülések szerint azonban az álláspontok különbözősége jelentősen megnehezítette az egyezkedést. Olyannyira, hogy – noha ez egyetlen résztvevő pártnak sem érdeke – elemzők az elmúlt napokban nem zárták ki a hárompárti koalíciós kísérlet esetleges kudarcát sem.
A tárgyaló felek előzetesen december 12-ben szabták meg azt a határidőt, ameddig a szakértőknek tisztázniuk kell, hogy melyek azok a kérdések, amelyekben egyetértenek. A Die Presse című lap úgy értesült, hogy különösen a két nagyobb párt, az ÖVP és az SPÖ között jelentősek a nézeteltérések, különös tekintettel a költségvetés és ezen belül az adópolitika kérdéseire. Nehammer kancellár pártja ugyanis a leghatározottabban elutasítja a szociáldemokraták által követelt vagyon- és öröklési adót.
"Azoktól követelünk nagyobb hozzájárulást, akik a múltban nagyobb hasznot húztak"
– fogalmaznak a szociáldemokraták, amit az ÖVP határozottan elutasít. A Die Presse szerint a két párt ebben a kérdésben "bebetonozta magát".
Az általuk egyaránt "kiközösített", Herbert Kickl vezette Szabadságpárttal egyikük sem hajlandó együttműködni, ez pedig azt jelenti, hogy a nézeteltérések ellenére egymásra utaltak, ha el akarják kerülni az új választásokat.
Az ORF közszolgálati médium ugyanakkor szerdán arról számolt be, hogy Nehammer keresi a kiutat a zsákutcából, és a költségvetés konszolidációja érdekében az adóemeléseket sem zárná ki. A Salzburger Nachrichten című lapnak nyilatkozva egyértelművé tette ugyan, hogy az említett vagyon- és öröklési adó a pártja számára elfogadhatatlan, ugyanakkor felvetette az ingatlanadó megemelésének lehetőségét.
Az ORF úgy értesült, hogy a megegyezés reménye érdekében lekerült a napirendről a koalíciós tárgyalások szüneteltetése.
Az APA hírügynökség által idézett források szerint a három párt vezetője, Karl Nehammer, Andreas Babler és Beate Meinl-Reisinger a hét folyamán egyeztet egymással.
A Der Spiegel című német hetilap Karl Nehammert Olaf Scholz bukott, ugyanakkor ismét hatalomra törekvő német kancellárhoz hasonlította. A konzervatív osztrák pártvezető hatalmon akar maradni, de – mint a lap fogalmazott – meg kell dolgoznia a népszerűségért, ezt a népszerűséget ugyanis alaposan megtépázta a Szabadságpárt, illetve annak vezetője, Herbert Kickl.
Az FPÖ nagy fölénnyel nyerte meg a szeptemberi parlamenti választásokat, és azóta két tartományi választáson is hasonlóan szerepelt. Nem véletlen, hogy Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyaló három pártot "a vesztesek koalíciójának" nevezi.
A Der Spiegel szerint Ausztriában egyre többen kérdőjelezik meg a három párt alkalmasságát a kormányalakításra, és sokan "visszasírják" a korábbi kancellár, Sebastian Kurz vezette, az ÖVP-ből és az FPÖ-ből álló koalíciót. Mindennek ellenére Nehammernek "személyes érdeke" fűződik a koalíciós megállapodáshoz – fogalmazott a lap.
Mivel az FPÖ-vel való együttműködést kizárta, és elvetette a korábbi koalíciós partner Zöldekkel való együttműködést is, nincs más lehetősége a parlamenti többség megszerzéséhez
De hasonló cipőben jár a két tervezett koalíciós partner vezetője is, azaz a kompromisszumok "elkerülhetetlenek". Ellenkező esetben új választások lesznek, és a felmérések szerint a szeptemberi eredményhez képes még nagyobb győzelmet aratna az FPÖ – írta a Der Spiegel.