eur:
410.21
usd:
393.77
bux:
84384.39
2025. január 24. péntek Timót
Karl Nehammer osztrák kancellár a koronavírus elleni oltás kötelezővé tételéről szóló törvényjavaslatról beszél egy sajtótájékoztatón Bécsben 2022. január 16-án.
Nyitókép: MTI/AP/Michael Gruber

A kényszer sem elég nagy úr: akadozik az osztrák kormányalakítás

Zsákutcába manőverezte magát Karl Nehammer. Hiába kapott kormányalakítási megbízást az osztrák kancellár, az ország történetének első hárompárti koalícióját nehezen tudja összekovácsolni, de miután elutasította az együttműködést a választást megnyerő osztrák Szabadságpárttal, más lehetősége nem maradt. Vagy jön az új választás.

Nincs könnyű dolga az egyelőre ideiglenesen hivatalban lévő osztrák kancellárnak. A szeptember végi parlamenti választások nyomán Alexander Van der Bellen államfő a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt győzelme ellenére Karl Nehammert bízta meg kormányalakítással. A konzervatív Osztrák Néppárt elnöke, aki 2021 decemberében lett Ausztria kancellárja, koalíciós partnernek az addig ellenzékben lévő szociáldemokrata pártot (SPÖ) és a kis liberális pártot, a NEOS-t (Új Ausztria és Liberális Fórum) választotta.

A koalíciós tárgyalások novemberben kezdődtek. A három párt az első hetekben szakértőkből álló tárgyalócsoportokban igyekezett egyezkedni, és időnként a pártvezetők rövid értékelést adtak. Korábban olyan jelzések láttak napvilágot, hogy az ÖVP, az SPÖ és a NEOS karácsony előtt megállapodásra jut, értesülések szerint azonban az álláspontok különbözősége jelentősen megnehezítette az egyezkedést. Olyannyira, hogy – noha ez egyetlen résztvevő pártnak sem érdeke – elemzők az elmúlt napokban nem zárták ki a hárompárti koalíciós kísérlet esetleges kudarcát sem.

A tárgyaló felek előzetesen december 12-ben szabták meg azt a határidőt, ameddig a szakértőknek tisztázniuk kell, hogy melyek azok a kérdések, amelyekben egyetértenek. A Die Presse című lap úgy értesült, hogy különösen a két nagyobb párt, az ÖVP és az SPÖ között jelentősek a nézeteltérések, különös tekintettel a költségvetés és ezen belül az adópolitika kérdéseire. Nehammer kancellár pártja ugyanis a leghatározottabban elutasítja a szociáldemokraták által követelt vagyon- és öröklési adót.

"Azoktól követelünk nagyobb hozzájárulást, akik a múltban nagyobb hasznot húztak"

– fogalmaznak a szociáldemokraták, amit az ÖVP határozottan elutasít. A Die Presse szerint a két párt ebben a kérdésben "bebetonozta magát".

Az általuk egyaránt "kiközösített", Herbert Kickl vezette Szabadságpárttal egyikük sem hajlandó együttműködni, ez pedig azt jelenti, hogy a nézeteltérések ellenére egymásra utaltak, ha el akarják kerülni az új választásokat.

Az ORF közszolgálati médium ugyanakkor szerdán arról számolt be, hogy Nehammer keresi a kiutat a zsákutcából, és a költségvetés konszolidációja érdekében az adóemeléseket sem zárná ki. A Salzburger Nachrichten című lapnak nyilatkozva egyértelművé tette ugyan, hogy az említett vagyon- és öröklési adó a pártja számára elfogadhatatlan, ugyanakkor felvetette az ingatlanadó megemelésének lehetőségét.

Az ORF úgy értesült, hogy a megegyezés reménye érdekében lekerült a napirendről a koalíciós tárgyalások szüneteltetése.

Az APA hírügynökség által idézett források szerint a három párt vezetője, Karl Nehammer, Andreas Babler és Beate Meinl-Reisinger a hét folyamán egyeztet egymással.

A Der Spiegel című német hetilap Karl Nehammert Olaf Scholz bukott, ugyanakkor ismét hatalomra törekvő német kancellárhoz hasonlította. A konzervatív osztrák pártvezető hatalmon akar maradni, de – mint a lap fogalmazott – meg kell dolgoznia a népszerűségért, ezt a népszerűséget ugyanis alaposan megtépázta a Szabadságpárt, illetve annak vezetője, Herbert Kickl.

Az FPÖ nagy fölénnyel nyerte meg a szeptemberi parlamenti választásokat, és azóta két tartományi választáson is hasonlóan szerepelt. Nem véletlen, hogy Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyaló három pártot "a vesztesek koalíciójának" nevezi.

A Der Spiegel szerint Ausztriában egyre többen kérdőjelezik meg a három párt alkalmasságát a kormányalakításra, és sokan "visszasírják" a korábbi kancellár, Sebastian Kurz vezette, az ÖVP-ből és az FPÖ-ből álló koalíciót. Mindennek ellenére Nehammernek "személyes érdeke" fűződik a koalíciós megállapodáshoz – fogalmazott a lap.

Mivel az FPÖ-vel való együttműködést kizárta, és elvetette a korábbi koalíciós partner Zöldekkel való együttműködést is, nincs más lehetősége a parlamenti többség megszerzéséhez

De hasonló cipőben jár a két tervezett koalíciós partner vezetője is, azaz a kompromisszumok "elkerülhetetlenek". Ellenkező esetben új választások lesznek, és a felmérések szerint a szeptemberi eredményhez képes még nagyobb győzelmet aratna az FPÖ – írta a Der Spiegel.

Címlapról ajánljuk
Teljes erővel támad az influenza, de van jó hír is
grafikon

Teljes erővel támad az influenza, de van jó hír is

Az elmúlt héten tovább emelkedett az influenzások száma Magyarországon, de a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint hamarosan csökkenés várható. Közben a koronavírus örökítőanyagának szennyvízben mért országos átlagkoncentrációja tovább csökkent.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×