A találkozó rendkívüli volt abból a szempontból is, hogy meghívták a még hivatalban lévő, immár kisebbségi kormány munkaügyi miniszterét, a szociáldemokrata Hubertus Heilt. A tárcavezető jelenléte annál inkább is figyelmet érdemel, mert a bércsökkentésekkel, a leépítésekkel kapcsolatos kollektív vitákba a politika hagyományosan nem szól bele Németországban.
Az előzményekhez tartozik, hogy hétfőn a zwickaui gyárban, de több más VW-üzemben is több tízezren tartottak figyelmeztető sztrájkot az igazgatótanács által tervezett üzembezárások, illetve a kilátásba helyezett és előzetesen már előkészített bércsökkentések miatt. Az ARD közszolgálati médium szerint csak Wolfsburgban 47 ezer alkalmazott sztrájkolt, de az IG Metall szakszervezet szerint összesen csaknem százezren vettek részt a többnyire kétórás, figyelmeztető jellegű munkabeszüntetésben.
A legutóbbi, szeptemberben tartott hasonló tanácskozásra több mint 25 ezren vettek részt, a wolfsburgi csarnok ezúttal is zsúfolásig volt, olyannyira, hogy a "kiszorulók" számára az elhangzottakat kivetítőkön közvetették.
A ZDF közszolgálati médium arról számolt be, hogy a cégvezetés és a munkavállalók, illetve az érdekeiket képviselő IG Metall szakszervezet között nem közeledtek az álláspontok. Oliver Blume vezérigazgató megismételte, hogy a takarékosság érdekében a tervezett megszorító intézkedések elkerülhetetlenek. A cégvezető mindezt a korábbiakhoz hasonlóan azzal magyarázta, hogy a Volkswagen számára a kínai piac beszűkült, ugyanakkor Németországban is jelentősen zsugorodott az elektromos autók iráni kereslet.
A költségcsökkentést elkerülhetetlennek nevezte, hangoztatva, hogy a munkaerőköltségek túl magasak az országban.
"Termékeink jók, most csökkentenünk kell a költségeket minden területen" – idézte a ZDF Blumét. A vezérigazgató azt ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy az üzemi tanáccsal közös tárgyalásokon "fenntartható megoldást" találjanak. A munkavállalók erre vonatkozó korábbi javaslatát "jó kezdetnek" nevezte, de – mint fogalmazott – nem elegendő a cég jövőjének biztosításához.
Az üzemi tanács vezetője, Daniela Cavallo hangsúlyozta, hogy a munkaerő nem felelős a cég problémáiért, de megerősítette, hogy hajlandók engedményeket tenni.
Cavallo szerint vagy közösen törekszenek a kompromisszumokra, vagy – mint fogalmazott – a válság tovább szélesedik.
Az üzemi tanács célja továbbra is az, hogy karácsonyig megegyezzenek. Ennek előfeltétele azonban, hogy a VW vezetése feladja korábbi követeléseit – jelentette ki. A munkaügyi miniszter jelenlétében felszólította a politikusokat, hogy élénkítsék a gazdaságot, és ezzel segítsék a VW-t a kialakult válság enyhítésében. Értesülések szerint a miniszter érdemben nem reagált, mindössze a szociális partnerség fenntartásának szükségességét hangsúlyozta.
A felek megállapodtak abban, hogy jövő hétfőn újabb tárgyalási fordulót tartanak.
Az üzemi tanács és az alkalmazottak érdekeit képviselő szakszervezet a közelmúltban olyan intézkedéseket javasolt, amelyekkel szerintük másfél milliárd eurót lehetne megtakarítani. Ennek részeként lemondanának a 2025-ös és 2026-os évekre vonatkozó bónuszokról. A Volkswagen 10 százalékos bércsökkentést akar, mondván, hogy a piaci részesedés megvédése érdekében csökkentenie kell a költségeket és növelnie kell a profitot. Tervezi továbbá a tíz németországi üzem közül három bezárását.
2023-ban a németországi üzemekben a Volkswagen 4,9 millió autót gyártott. A gyárakban mintegy 120 ezren dolgoznak.