eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Oroszországban élő moldovai állampolgárok várják, hogy leadják szavazatukat a moldovai elnökválasztás második fordulójában a moldovai nagykövetség épületében kialakított szavazóhelyiségnél Moszkában 2024. november 3-án.
Nyitókép: Szergej Ilnyickij

Moldova beavatkozással vádolja Oroszországot

A moldovai hatóságok "jelentős" orosz beavatkozást tapasztalnak az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában - közölte Stanislav Secrieru, a hivatalban lévő államfő nemzetbiztonsági tanácsadója.

"Ez nagymértékben torzíthatja az eredményt" - írta a tanácsadó a gyanított beavatkozásról az X közösségi portálon. Moszkva tagadja, hogy beleavatkozna a moldovai választásokba.

Moldova vasárnap bejelentette, hogy vizsgálatot indít moldovai állampolgárságú szavazók Oroszországból történő szervezett szállítása ügyében.

„Vannak arra utaló jelek, hogy választók szervezett szállítása készül külföldről és az országon belül” - írta közleményében a rendőrség.

A hatóságok több ízben is figyelmeztettek szavazók szervezett szállítására a szakadár oroszbarát Dnyeszter melléki területen, ami Secrieru szerint törvénytelen.

A nemzetbiztonsági tanácsadó arra is rámutatott, hogy autóbusszal és charterjáratokkal szállítják a szavazókat Bakuba, Isztambulba és Minszkbe. Megosztott egy videót is, amely a közösségi médiában terjed, és amelyen gyaníthatóan moldovai útlevéllel rendelkezők utaznak egy Minszkbe tartó repülőgépen.

Moszkva, 2024. november 3.
Oroszországban élő moldovai állampolgárok várják, hogy leadják szavazatukat a moldovai elnökválasztás második fordulójában a moldovai nagykövetség épületében kialakított szavazóhelyiségnél Moszkában 2024. november 3-án.
MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Moszkva, 2024. november 3. Oroszországban élő moldovai állampolgárok várják, hogy leadják szavazatukat a moldovai elnökválasztás második fordulójában a moldovai nagykövetség épületében kialakított szavazóhelyiségnél Moszkában 2024. november 3-án. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Korábban panaszok voltak azzal kapcsolatban, hogy az Oroszországban élő moldovaiaknak korlátozott szavazási lehetőségük van, Moszkvában például csak két szavazókör működik. A tanácsadó szerint a járatok egyértelműen bizonyítják, hogy minél nagyobb tömeget akarnak megmozgatni szavazatuk leadása érdekében.

A választás tétje

Az elnökválasztáson az ország Moszkvától való eltávolodását és Európai Unióhoz való csatlakozását pártoló jelenlegi elnök, Maia Sandu és az ország volt főügyésze, az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo verseng egymással.

A választás második fordulóját azért kellett megtartani, mert a két héttel ezelőtti első fordulóban a jelöltek egyike sem szerezte meg a voksok legalább felét. Az első fordulóban Sandu végzett az élen, Stoianglo a második lett.

Pénz beszél

A rendőrség ezúttal határozottan lépett fel a szavazatvásárlásokkal szemben, miután kiderült, hogy Ilan Shor emigrációban élő oroszbarát üzletember 39 millió dollárt adott szavazatvásárlásra. Shor egyúttal a közösségi médiában felszólította a választókat, hogy szavazzanak Sandu ellen, és pénzt ígért azoknak, akik hallgatnak rá.

Sandu szerint Shor mintegy 300 ezer választónak, a lakosság több mint tíz százalékának a szavazatát akarta megvásárolni, és ez a beavatkozás hatással volt az október 20-i első forduló eredményére.

Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan megtartott népszavazáson a szavazók 50,08 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,92 százalékuk nemmel voksolt.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×