eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
WASHINGTON, DC - MARCH 12: Central Intelligence Agency Director William Burns listens during a hearing with the House (Select) Intelligence Committee in the Cannon Office Building on March 12, 2024 in Washington, DC. Leaders from the U.S. intelligence community are participating in hearings with both the Senate and House intelligence committees to lay out their perceived global threats to the United States. (Photo by Anna Moneymaker/Getty Images)
Nyitókép: Anna Moneymaker/Getty Images

Ilyen még nem volt: együtt üzent a világnak az amerikai és a brit titkosszolgálat vezére

Most először mutatkozott együtt Sir Richard Moore, az MI6, illetve William Burns, a CIA vezetője.

A titkosszolgálati vezetők közös véleménycikkükben a BBC cikke szerint kifejtették: a jövőben is szükség lesz arra, hogy támogassák Ukrajnát, és ellenálljanak az orosz dezinformációs nyomásnak.

"A nemzetközi világrendet olyan veszély fenyegeti, amilyet a hidegháború óta nem láttunk" – fogalmazott Moore és Burns a Financial Timesban megjelent első közös cikkében, azt álítva, hogy előre látták az ukrajnai háború közeledését – írta összefoglalójában a Telex.

Valós veszély volt rá az Ukrajna elleni orosz invázió első hónapjaiban, hogy Oroszország harcászati (taktikai) atomfegyvereket is bevet – nyilatkozta a CIA igazgatója, Bill Burns szombaton az FT Weekend Fesztiválon. Mint mondta, az orosz csapatok hirtelen áttörése az ország északkeleti részén 2022 őszén felerősítette a félelmet, hogy Putyin a legszélsőségesebb eszközöket fogja alkalmazni.

"2022 őszén volt egy pillanat, amikor szerintem valóban fennállt a taktikai nukleáris fegyverek esetleges bevetésének veszélye. 2022 végén az elnök elküldött, hogy beszéljek orosz kollégámmal, Szergej Nariskinnel, hogy világossá tegyem, milyen következményei lennének egy ilyen eszkalációnak, és továbbra is nagyon egyenesek voltunk ezzel kapcsolatban" – mondta Bill Burns, aki a kritikus időszakban, 2022 novemberében Ankarában találkozott Nariskinnel, az orosz külföldi hírszerzés (SzVR) igazgatójával.

A CIA igazgatója szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalma nem mutatja gyengülés jeleit, Moore szerint ugyanakkor az, hogy az orosz hírszerzés törvénytelen eszközöket alkalmaz az európai szabotázsakcióikhoz, a kétségbeesés jele.

Mindketten Kína felemelkedését tekintik az évszázad fő hírszerzési és geopolitikai kihívásának.

Moore és Burns szerint a Közel-Keleten is a deeszkalációt szorgalmazták, jelenleg is a tűzszünet biztosításán dolgoznak. A Portfolio szemléje szerint az USA Katarral és Egyiptommal együttműködve dolgozik a gázai tűzszünet biztosításán.

"Ezt a részletesebb javaslatot, remélem, a következő napokban fogjuk előterjeszteni, és aztán majd meglátjuk" – nyilatkozta Burns, aki szerint ez politikai akarat kérdése. Reméli, hogy mindkét fél vezetői felismerik a nehéz döntések és a kompromisszumok szükségességét.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×