Egy francia romboló kimentette a jemeni húszi lázadók által a Vörös-tengeren megtámadott Sounion görög olajszállító hajó legénységét, és Dzsibutiba szállították őket - közölték csütörtökön az Európai Unió vörös-tengeri védelmi missziójának illetékesei.
A húszi lázadók ismételt támadásai a Souniont olyan súlyosan megrongálták, hogy a hajó nehezen irányíthatóvá vált. A jelentésekben meg nem nevezett francia romboló, amely a segítségére sietett, egyúttal egy pokolgéppel felszerelt drónhajót is megsemmisített a térségben.
Az Európai Unió Aspides elnevezésű vörös-tengeri védelmi missziójának közlése szerint a Sounion, amelyen a támadások hatására tűz ütött ki, már lehorgonyzott, és nem sodródik tovább. Az olajszállítón 23 Fülöp-szigeteki és 2 orosz matróz teljesített szolgálatot.
A Delta Tanker cég üzemeltetésében, görög zászló alatt közlekedő, Irakból Ciprusra tartó Sounion tartályhajóra szerdán nyitottak tüzet kis hajókból kézifegyverekkel a lázadók kezén lévő jemeni kikötővárostól, Hodeidától mintegy 140 kilométerre nyugatra. Az olajszállító négy komolyabb találatot is kapott, amelyeket rakéták okoztak - közölte brit haditengerészet tengerhajózási biztonsági információs szolgálata (UKMTO).
Hrisztosz Sztiliánidisz görög hajózási miniszter szerdán a támadást elítélve hangsúlyozta, hogy az "a nemzetközi jog durva megsértése, és súlyos fenyegetést jelent a nemzetközi hajózás biztonságára".
A jemeni lázadók egyelőre nem ismerték el, hogy ők támadtak. A Vörös-tenger és a tőle délkeletre eső Ádeni-öböl térségében azóta folyamatosan csökken a hajózás biztonsága, hogy az Irán által támogatott húszik a gázai fegyveres konfliktusra reagálva, a palesztinok melletti kiállásként november óta több mint 80 támadást követtek el a Vörös-tengerre tartó amerikai, brit és izraeli kereskedelmi hajók ellen. A lázadók egy hajót elfoglaltak, kettőt elsüllyesztettek, a támadásokban eddig négy tengerész vesztette életét.
A nemzetközi közösség hajói válaszlépésként amerikai vezetéssel járőrözni kezdtek az addig nem elég jól védett Ádeni-öböl északi részén, valamint több ízben is légicsapásokat mértek a húszik jemeni indítóállásaira.
Mivel Irán Iszmáil Haníje Hamász-vezető teheráni meggyilkolása miatt ellencsapással fenyegette meg Izraelt, csütörtökön kora reggel az amerikai hadsereg központi parancsnoksága közölte, hogy az Abraham Lincoln repülőgép-hordozót is a közel-keleti térségbe vezényelték, ahol már egy tengeralattjárójuk is tartózkodik, a Georgia.